JUBILEUMKOLLEKTIE DRUKKERIJ MULDER Rabobank O TEL. 033-946250 HAMERSVELDSEWEG 10A 3833 GP LEUSDEN De Kennemer Jubileumkollektie, speciaal voor die hoogtijdagen, welke om zo n exklusieve uitnodiging vragen. 20 zicht belangrijk waren, zoals de Hollandse Waterlinie en de Grebbe- linie. Daarna kwam de rest van west-Nederland aan bod. Pas het allerlaatst verschenen kaarten van uithoeken van het land als Zuid- Limburg (1925) en Friesland (pas in 1934 voltooid). Van sommige oudere bladen was toen intussen al de'zevende editie verschenen. Toch werd er al rekening mee gehouden dat ook niet-militairen de kaarten zouden gebruiken. Militaire installaties als forten en kazernes, die op de TMK wel staan aangegeven, zijn op de Bonnekaart zorgvuldig weggetekend. Een praktijk die de Topografische Dienst (onderdeel van het Ministerie van Defensie) nog tot ver in het satelliettijdperk voortzette. De Bonnekaarten worden momenteel per provincie in boekvorm uitge geven. Zojuist verscheen in deze reeks de Historische Atlas Utrecht (Uitg. Robas, Den lip). De weergegeven kaartbladen stammen uit de periode 1900-1921. Na de Tweede Wereldoorlog werd de huidige serie topografische kaarten opgezet. Als eerste verscheen de zogenaamde Nooduitgave, die groten deels was gebaseerd op oudere gegevens. Nieuw was de bladindeling, die teruggreep op de indeling van de TMK. De grote TMK-bladen werden nu echter in een west en een oostblad (1:50 000) of in de bladen A t/m H (125 000). Enkele jaren geleden werden de bladen 1:50 000 gebundeld in vier delen Grote Topografische Atlas. Aangemoedigd door het succes worden nu ook de 1:25 000 bladen gebundeld. Zodra van alle kaartbladen van eeen provincie een nieuwe editie verschenen is verschijnt het boek van die provincie. In november 1989 verscheen als vijfde deel de Grote Provincie Atlas Utrecht (Wolters Noordhoff, Groningen). Zowel de Historische Atlas en de Grote Provincie Atlas als losse bladen van de moderne topografische kaart zijn te koop bij de goede boekhandel. Daarnaast kunnen ze worden besteld of ingezien bij de Topografische Dienst, Bendienplein 5, Emmen. Hier en in de andere duizend dorpen en steden van ons land zijn in het verleden de coöperaties ontstaan die we nu kortweg de Rabobank noemen. Daarom is de Rabobank van oudsher overal diep geworteld. staat dicht biju

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 12