2 Expositie Leusden 1940-1945 Onder enig voorbehoud melden wij deze expositie betrekking hebbende op de oorlogsjaren en te houden eind april/begin mei in de ruimte onder het gemeentehuis. De definitieve data zijn nog onbekend, maar komen t.z.t. in de plaatselijke pers. U gelieve dit bericht reeds als een uitnodiging te beschouwen. Fietstochten 23 mei en 26 mei Deze data voor de tocht langs de stellingen o.l.v. J1*1. Schouten zijn wel definitief. Het tijdstip van vertrek en verzamelpunt volgen t.z.t. in de plaatselijke publiciteitsmedia. Liniedijk I.v.m. de gemeentelijke plannen tot afgraving van de Liniedijk in het gebied de Horst heeft onze vereniging in samenwerking met de Stich ting 'Menno van Coehoorn' haar bezwaren kenbaar gemaakt. Er zijn nog geen beslissingen genomen. Contributiebetaling Namens de penningmeester wordt de leden, die dit nog niet hebben over gemaakt, verzocht de contributie over het jaar 1990 over te maken op de in dit blad opgenomen bankrekening. Mutaties ledenadministratie over nov. en dec. 1989 Nieuw lid: E.J. Schreuder Arnhemseweg 26 Leusden Van grenzen en gerechten (vervolp,) J. Verduin 777-1528 Het tijdvak van de bisschoppen Gedurende meer dan 750 jaar zijn de opeenvolgende bisschoppen de lands heren van het (Neder)Sticht geweest, dat zo ongeveer de omvang van de huidige provincie Utrecht heeft bezeten. Tijdens die enorm lange perio de zijn de 'gerechten' en 'heerlijkheden' ontstaan, die de bouwstenen hebben gevormd voor de latere gemeente Leusden. Het onderscheid tussen 3 een gerecht en een heerlijkheid lag vooral in het criterium wie de schout, die met de lagere rechtspraak belast was, mocht benoemen. Dat was belangrijk, omdat men geheel de middeleeuwen door de justitie hoofdzakelijk als bron van inkomsten heeft beschouwd, (v. Iterson, p. CXX). Bij de gerechten werd de schout door de landsheer benoemd. In de middeleeuwen was dit in 't Sticht de Bisschop. Bij een heerlijk heid was de benoeming het exclusieve recht van de eigenaar van de heerlijkheid. Een lijst van omstreeks 1498 vermeldt alle gerechten van het Neder- sticht, met daarachter de grootte in goede morgens. De 'morgen' was een oppervlakte-eenheid van ongeveer 0,85 ha. of bunder. Een 'goede' morgen was een belastbare morgen, de woeste gronden werden niet meegerekend. Aan deze lijst zijn de volgende gegevens ontleend, waarbij de volgorde van de gerechten door mij is gewijzigd: - Loesden (464), Hamersfeit (691), Aschat (280), Santbrynck (202^), Donckelair (205^), Stoutenberch (1057). - Uoudenberch, Manderen (=Maarn), Heyschoten en Mersberch staan even eens op de lijst, de namen van Leusbroek, Lookhorst en Snorrenhoef ontbreken. Elk van de bovengenoemde gerechten zal nu in het kort worden besproken onder de naam, zoals deze in de lijst is opgenomen. Loesden Dit gerecht omvatte Oud-Leusden en het Heetveld, met alle bijbeho rende gronden, waaronder de gemeenschappelijke 'meent' of 'almende', die bij de marke van de 26 hoeven van de Leusderberg behoorde. Deze meent strekte zich ver naar het westen uit, tot vlak onder het huidige Soesterberg. Hoe ver is niet exact te zeggen, er zijn hier rond 1600 nog herhaaldelijk grensgeschillen. De noordgrens zal tot in de 19e eeuw denkelijk weinig zijn veranderd. Voor het verloop van die grens wordt verwezen naar het artikel 'De grens tussen Leusden en Amersfoort sinds 1824' van dhr. R. Polak in de 2e jaargang nr. 3 van de 'Historische Kring'. De oostgrens zal aanvankelijk voor een deel door de Heiligenbergerbeek zijn gevormd, maar tussen Bavoort en het voormalige terrein van de Juliana Stolberg kazerne in Amersfoort blijft de situatie vooralsnog onduidelijk. De oudst bekende grens tussen Leusden en Amersfoort liep hier globaal om Bavoort heen en vervolgens langs de huidige Buurtweg en Paradijsweg in de richting van de Leusderweg tot op het vroegere kazerneterrein, maar of de grens daar vóór 1500 ook heeft gelegen?

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 3