A De zuidgrens biedt wat meer duidelijkheid. Het foreest Hengestschoten heeft geen deel uitgemaakt uan het grondgebied uan de uilla Lisiduna en dit geeft een eerste aanduiding. Dit foreest werd later ook Wester- wout genoemd. Uan belang acht ik nu een oorkonde uit omstreeks 1133, waarin drie personen worden gemachtigd een 'waterganc' in het Wester- wout te grauen waar hun dat het doelmatigst zou uitkomen, (u. Iterson, p. 2A e.u.). Deze watergang moet urijwel zeker de Heygraaf zijn geweest, die nog steeds in Woudenberg terug te uinden is en als afwatering dienst doet. Deze Heygraaf, de naam is ueelzeggend, loopt in Wouden berg uan zuid naar noord en buigt dan op de grens uan Leusden scherp naar het oosten af. Dit laatste stuk is kaarsrecht en loost tegen woordig zijn water op de Schoonderbeekse (=Woudenbergse) Grift, die uit de 16e eeuw dateert. De scherpe knik naar het oosten doet uer- moeden, dat precies hier het grondgebied uan 'Loesden' begon en dat het laatste stuk uan de watergang uit 1133 langs de grens tussen Leusden en het Westerwout werd gegrauen. Momenteel ligt hier de grens tussen Leusden en Woudenberg, welke grens zich in westelijke richting met een zeer flauwe bocht uitstrekt tot onder Soesterberg, ouer een afstand uan meer dan zes kilometer. Tot aan het Treeker meertje wordt deze grens door een greppel gemarkeerd. Op een kaart uit 1717 (Deys krt. 171) wordt de flauwe bocht nog als een rechte lijn aangegeuen. Dit zou de grens uit 777 kunnen zijn, die de uilla Lisiduna uan het foreest Hengestschoten heeft gescheiden. Er was in de middeleeuwen nog een andere gegrauen markering, de Rauesloot, aan de oostgrens uan het Heetueld. Deze uormde de grens tussen Leusden en Geeresteyn. Hamersfeit Uolgens C. u.d. Hengel (3), p. 2A e.u., moet Hamersueld als een ontginning of 'cope' uit de 12e eeuw worden beschouwd. Het noorde lijk deel uan een uitgebreid ueengebied is toen, wellicht met hulp uan Hollandse specialisten, drooggelegd en ontgonnen. Enige oudere hoeuen aan de rand uan het ueengebied, zoals Krakhorst en Hakhorst, zouden in het gerecht Hamersueld zijn opgegaan. De westgrens uan Hamersfeit is de Grift geweest, een gegrauen af watering die nog steeds aanwezig is en onder Lockhorst in de Heiligenbergerbeek uitkomt. Deze Grift loopt o.m. aan de oostzijde uan de Roo uan Alderwereltlaan in Leusden-Zuid. De rest-ontginning 5 aan de westzijde uan deze Grift, waar nu o.m. Leusden-Zuid ligt, werd tot 'Loesden' gerekend. De Hamersueldse Wetering, die tegenwoordig noordelijk uan Groot Krakhorst het ouertollige water in het Valleikanaal loost, uerzorgt de afwatering uan het oostelijk deel uan Hamersueld, maar heeft denkelijk nooit de oostgrens geuormd. Die grens lag wat uerderop, langs de Asschatter- of Moorsterbeek, ongeueer ter plekke waar in onze eeuw het Valleikanaal werd gegrauen. De noordgrens, tussen Hamersfeit en Stoutenberch, moet eueneens nabij het Valleikanaal worden gezocht. De zuidgrens is uolkomen duidelijk. Dat was een kaarsrechte af- wateringssloot tussen de Grift en de Hamersueldse Wetering, ter hoogte uan de boerderij 'De Zuidwind'Deze boerderij ligt ulak bij de spoorwegouergang uan de Hamersueldseweg, waar deze weg een S-bocht maakt. De Zuidwindsesloot'met een oost-west oriëntatie, is nog uoor een goed deel aanwezig en dateert uit de tijd uan de ontginning. Aschat Het gerecht uan Aschat was uanouds tussen twee beken gelegen, de Modderbeek in het noorden en de Assatter- of Moorsterbeek in het zuiden en het westen. (Bij het grauen uan het Valleikanaal is de na tuurlijke westgrens uerloren gegaan.) Aan de oostzijde grensde Aschat aan het gerecht Santbrynck, het latere Snorrenhoef. De ontginning uan Aschat heeft in oostelijke richting plaats geuonden; de oudste hoeuen lagen dicht bij het huidige Valleikanaal. Santbrynck De bouengenoemde lijst uit ca. 1A98 uermeldt het gerecht Santbrynck, terwijl Snorrenhoef ontbreekt. In een later te bespreken plakkaat uan Karei V uit 155A worden Snorrenhoef en Santbreng in één adem genoemd, alsof deze een eenheid uormden. Er is alle reden om aan te nemen dat de naam Santbrynck de oorspronkelijke naam uan het gerecht is geweest, temeer omdat deze naam is uerbonden aan één uan de oudste hoeuen in dit gebied.

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 4