6 De noordgrens werd door de Modderbeek gevormd, de Asschatter- of Moorsterbeek was in het zuiden de grens. Oostelijk grensde Sant- brynck aan Gelre, het Gelderland van nu. De exacte plaats van de westgrens, de grens met Aschat, moet worden gezocht tussen de boerderijen Groot Riet en Nieuw Zandbrink, die op het grondge bied van Snorrenhoef lagen en de boerderijen Steenbeek en Wijn bergen, die tot Asschat behoorden. Donckelair Dit gerecht heeft tussen Woudenberg en Scherpenzeel gelegen, vlak ten zuiden van Moorst. De westgrens werd door de Lun- terschebeek gevormd. Oostelijk lag het Gelderse Scherpenzeel. Donckelair, het latere Donkelaar, heeft eeuwenlang een merkwaardige enclave gevormd en werd door Moorst (het vroegere foreest Mokoroth?) van de gerechten Aschat en Santbrynck gescheiden. Moorst werd des tijds niet tot Leusden gerekend, de noordgrens ervan was de Moorster- beek. De noordgrens van Donckelair moet denkelijk tussen de twee hoeven Groot Romselaar (in het voormalige Moorst) en Sniddelaar (in het voormalige Donckelair) hebben gelopen. Stoutenberch In de lijst van ca. 1498 wordt Stoutenberch tot de gerechten gere kend, hoewel de oorspronkelijke status die van een heerlijkheid was. Wouter van Amersfoort gaf in 1252 opdracht tot het bouwen van een versterkt huis en noemde zich heer van Stoutenburch. Sinds Jan van Arkel, bisschop van 't Sticht van 1342 tot 13G4, zijn de opeen volgende bisschoppen tevens heer van Stoutenberch geweest. Stoutenberch grensde in het oosten aan Gelre. De overige grenzen zullen oorspronkelijk weer door beken zijn bepaald. De Hoevelakense Beek in het noorden, met meer naar het westen de Vlierbeek of Barne- veldsche Beek, en de Modderbeek in het zuiden. Woudenberch, Manderen (=lYlaarn), Heyschoten en Mersberch Volgens Van Iterson (2), p. 243, waren deze gerechten alle in het voormalige Westerwoud gelegen, dus in het foreest Hengestschoten, dat geen deel heeft uitgemaakt van de villa Lisiduna. De schout van Leusden is echter eeuwenlang tevens de schout van Maarn en Maarsbergen geweest, zodat de namen van Manderen en Mersberch vaak 7 in één adem met die van Leusdense gerechten werd genoemd. Zoals eerder vermeld, berustte het recht om de schout te benoemen in al deze gevallen bij de bisschop. Leusbroek Deze naam komt op de lijst van ca. 1498 niet voor, hoewel de droog legging van dit veengebied had plaats gevonden. De noordgrens werd gevormd door de zuidgrens van de Hamerveldse ontginning, de Zuid- windse sloot. De oostgrens lag net ten oosten van het huidige Vallei kanaal, hetgeen nog steeds aan de hand van de verkaveling kan worden afgelezen. De Lunterschebeek vormde van nature de zuidgrens. De west grens lag volgens het verkavelingspatroon in de zuidelijke verlenging van de Grift, die t.b.v. de Hamerveldse ontginning was gegraven. Lockhorst Dit was een allodiaal of vrij erfgoed, waarop de bisschoppen geen rechten konden laten gelden. Lockhorst mocht dus niet op de lijst van de gerechten van 't Sticht worden opgenomen. De Heren van Lockhorst hebben het betrekkelijk kleine gebied eeuwenlang in eigen dom gehad, de naam Adam van Lokhorst wordt al voor het jaar 1000 genoemd. Lockhorst is kennelijk voor een eigen schoutsambt te klein geweest en maakte voor de lagere justitie van de schout van Leusden ge bruik. De grenzen van de gerechten, zoals die in de middeleeuwen tot stand zijn gekomen, zullen nadien nauwelijks zijn gewijzigd. Primair werden de grenzen van de gerechten bepaald door het gezamenlijk grondgebied van de hoeven, die tot dat gerecht behoorden. Na 1500 komen grens geschillen voor, maar het gaat dan meestal om stukken woeste grond, waaraan men vóór die tijd weinig of geen belang had gehecht. Deze woeste grond behoorde rechtens aan de landsheer. Betrouwbare kaarten met de grenzen van gerechten zijn uiterst zeld zaam. Het vervaardigen van deze kaarten had weinig praktisch nut, men wist traditioneel meestal heel goed waar de grenzen lagen. De particuliere landmeters hadden geen enkele behoefte om grenzen aan te geven als de opdrachtgever daarom niet had gevraagd. Enkele keren was een geschil om een stuk woeste grond de direkte aanleiding om hun hulp in te roepen. Gewoonlijk werd de grens dan gelijktijdig opnieuw

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 5