28 zoodat tenslotten 70 banden per stuk beschikbaar waren en grotendeels ook opgeslagen bij elk stuk. Het bericht dat Duitsche gemotoriseerde troepen bij Lunteren waren doorgedrongen, veroorzaakte een schok in de linie. 18.00 uur. Extra waakzaamheid. Moreel was zeer hoog. Iedere man deed zijn plicht en zelfs meer dan dat. Geen geallieerde vliegtuigen gezien, ondanks berichten daarover. 11 Mei 1940: In den loop van den dag handgranaten ontvangen. Her haaldelijk vuur geopend op laagdalende vliegtuigen. Te 22.00 uur werden achtereenvolgens 1 rode ster en her haaldelijk 3 witte sterren waargenomen in linkerneven- vlak. Hevig stormvuur werd daar afgegeven. Onder in druk hiervan namen sommige stukken dit stormvuur over. Op last van R.C. heb ik dit stormvuur, voor zoover nodig terstond doen eindigen. Bij 11-16 R.I. werd dit echter nog lang en hevig voortgezet. 12 Mei 1940: In den loop van den dag herhaaldelijk infanterievuur van onze voorposten op diverse vijandelijke patrouilles. Asschattersluis werd door vijandelijke licht mortier onder vuur genomen en de stelling ter hoogte van kazemat 38 door een zware mitrailleur bevuurd. Nog altijd uitsluitend vijandelijke vliegtuigen boven de stelling, zij het in mindere mate en op veel grootere hoogte als de eerste dagen. Moreel nog altijd voortreffelijk. Te ca. 20.00 uur begon eigen artillerie hevig storend - en verontrustend vuur, dat vrijwel den geheelen nacht voorduurde. 13 Mei 1940:Te ca. 4.00 bericht van Divisie Commandant. Er zou ver beten gevochten moeten worden. Goede, maar niet zeer sterke Duitsche troepen in het voorterrein. Een uitge zonden patrouille, w.o. de dpi. Stegmeijer R.J. van MC - I vond twee gesneuvelde Duitschers met twee zware mitrailleurs. Extra waakzaamheid. Moreel uitstekend. Kazemat 36 -38 met mitrailleurvuur uit zeer laagdalende vliegtuigen bestookt. Steeds geweer- en mitrailleurvuur bij voorposten. De tegen luchtdoelen opgestelde zware mitrailleurs van kazemat R 5 werd tweemaal door tot op 30 meter dalende vliegtuigen met mitrailleurvuur be stookt. De dpi. soldaten de Bruin en Aalders van M.C.I. 29 Kazemat 16 RI Voorpost De Schans bij Asschat1940 onderscheidden zich door moedig gedrag. Zij zochten geen dekking maar vuurden heftig en dapper door op de vliegtuigen. Te 12.00 uur ging de molen van Asschat in vlammen op. Te 17.00 uur mondeling bevel ontvangen alles klaar te maken voor nachtelijke terugtocht. Te leurstelling bij den troep. Alles verliep vlot en ordelijk. Met veiligheidsmaatregelen werd om 21.50 uur de terugtocht aanvaard, waarbij veel particuliere goederen in de stelling werden achtergelaten en zooveel mogelijk munitie werd meegevoerd. In hoog tempo werd onder groote tucht teruggetrokken. Geen vijandelijke tegenstand ondervonden. Dezen dag wederom geen gealli eerde vliegtuigen gezien. 14 Mei 1940:Te ca. 5.00 uur 's morgens aangekomen op fort Blauw kapel, welk fort in staat van verdediging gebracht moest worden, evenals Fort Voordorp. Geen water in Hollandsche Waterlinie. Moreel was sterk gedaald door berichten omtrent vertrek van H.M. de Koningin en Regeering. Vermoeid door geforceerde nachtmarsch met

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 6