32 33 sectienummers werden gebruikt als aanduiding. Bij het graven van het Valleikanaal ontstond de weg. I\la de oorlog is deze weg in gebruik genomen en toen is de uitweg afgesloten. Wat kunt u zich herinneren van de mobilisatie? We moesten kort daarop onze huizen verlaten. Het Kanaal was op dat moment klaar tot Kanaalweg 5. Kien was met de aanleg begonnen in Amersfoort. De afwatering gebeurde via de Eem. Wie kwam de boodschap van de inundatie brengen? De burgemeester. Hij zei:"Het (de inundatie) is een proef." De boodschap werd op zaterdag gebracht. Op dinsdag moesten we weg zijn. De spullen die we niet nodig hadden, moesten we op zolder zetten. Deze hebben we nooit meer terug kunnen halen. Waar ging u heen? Naar de Leusderhei voorbij Waterloo. Daar stonden huizen leeg. De bewoners van Kanaalweg 1-4-6 gingen daar ook heen. De huur was 7,per week. Dit bedrag konden we bij de gemeente Leusden halen. Daarna moesten we de huur betalen bij Restaurant "Bos en Heide". We kregen eten uit de (gaar)keuken van kamp Waterloo. Verder kregen we geen vergoedingen. Ik bleef op de bierbrouwerij werken. Bleef u daar lange tijd wonen? Nee, wij gingen zomer 1940 in Stoutenburg wonen op de Driesprong. De eigenaar van dit huis was aannemer Eggenkamp. De familie die eerst in dit huis woonde, kon weer terugkeren, omdat hun huis tijdens de meidagen van 1940 niet afgebrand was. Mijn vrouw vond het niet prettig op de Leusderhei en zo keerden we terug naar Stoutenburg. Mocht u nog bij uw huis terugkomen? Nee, het was militair terrein. In de winter, toen het vroor, mocht je een vergunning halen op het gemeentehuis. Toen ben ik er geweest. Het ijs lag gelijk met de raamkozijnen. Bent u geëvacueerd geweest in de meidagen van 1940? Nee, 26 gezinnen op Waterloo zijn daar gebleven. Waarschijnlijk is men ons vergeten. Misschien lag Waterloo ook wel ver genoeg van de Grebbelinie. Uw huis is afgebrand? Hoe kon zo'n nat huis toch afbranden? Weet u op welke dag het huis is afgebrand? Het huis is afgebrand op 10 mei 1940. Het brandde niet goed. De muren stonden er nog tot zolderhoogte. Wanneer is uw huis weer opgebouwd? In 1942. Op de oude fundamenten. Het gevolg hiervan was, dat alle muren erg nat waren. Kreeg u een gevelsteen met een leeuw erop? Nee, alleen Kanaalweg 9 had een gevelsteen. Dit is een boerderij. Hoe bracht u de moeilijke periode iri april 1945 door? Op 17 april vloog de brug over het Valleikanaal bij de Asschatterweg de lucht in. Dat deden de Duitsers, omdat de Canadezen in aantocht waren. Het gevolg was dat er ontzettend veel pannen van de daken waren gevlogen. Er was geen glasschade, omdat de bewoners de ramen moesten open zetten. In huize Blom had men vergeten een deur met glas in lood open te zetten. Dat glas stond dan ook helemaal bol. Op 20 april vertrok het gezin Blom naar Achterveld naar moeder, resp. grootmoeder, die op "de Morgenzon" woonde. Op 23 april 1945 vertrokken we vandaar, omdat het zo gevaarlijk werd naar Barneveld. Daar bleven we tot na de bevrijding. Waar waren de andere buurtbewoners gebleven? Deze waren allemaal richting Achterveld gegaan. Een andere richting was niet goed mogelijk. De brug over het Valleikanaal was kapot. Wat hadden de Duitsers met de Grebbelinie gedaan? De Duitsers hadden er de stalen bunkers uitgehaald. In 1944 werden er nieuwe bunkers ingebouwd. Hoe werd uw huis in brand gestoken? Het huis werd in brand gestoken met fosfor. De huizen stonden toen niet in het water. De Duitsers hebben wel geprobeerd Asschat in 1945 onder water te zetten. Dit lukte niet. (omdat ze niet meer bij de grote rivieren konden komen) Hebt u nog foto's uit die tijd? Nee. Jammer. Ons huis van voor de oorlog had een gebroken kap.

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 8