34 35 Wanneer is uw huis weer opgebouwd? Pas in 1949. Waar woonde u tot uw huis weer was opgebouwd? Na 3 weken van Barneveld naar een deel van de weer herbouwde Zandbrinkermolen. Ons gezin woonde in het kantoor. Aan de Kanaalweg werden noodwoningen geplaatst. Dat waren houten soldatenbarakken, afkomstig van kamp Soesterberg. Weet u door welke aannemer uw huis na de oorlog herbouwd werd? Door Vahstal uit Amersfoort. Mijn huis staat niet meer op de oude fundamenten; dat hadden we geleerd van de herbouw in de oorlog. Kunt u zich nog andere zaken uit de oorlog herinneren? Ja, de verlichting. Dat ging met een fiets. B.v. kaarten en trappen tegelijkertijd. Het klandestiene slachten op Kanaalweg 4 bij "grote" Roel Tijmensen. Gedenkplaat ter herinnering aan de evacuatie, meidagen 1940 1*1. Vroon-Roubos Op de voorkant van het juninummer van de Historische Kring staat een gedenkplaat, vervaardigd van messing met de tekst: "In dankbare herinnering aan de gastvrijheid, genoten tijdens de evacuatie in mei 1940. Aangeboden door de bevolking van Leusden en Stoutenburg." Deze gedenkplaat is op 19 maart 1941 aangeboden aan de 4 gemeenten in Noord-Holland, n.l. Uitgeest, Limmen, de Rijp en Graft. Burgemeester J.K. de Beaufort en gemeentesecretaris A. Buining waren de afgevaar digde van de gemeenten Stoutenburg en Leusden. De Nederlandse regering had eind 1939 besloten dat de bevolking van dorpen en steden in de buurt van de Grebbelinie geëvacueerd moest worden bij het uitbreken van vijandigheden. De gemeenten moesten evacuatieplannen opstellen, waarbij de blokhoofden een grote rol speelden. Deze moesten de mensen waarschuwen om te vertrekken. Tijdens de reis moesten zij hun groep begeleiden. Daarna moesten zij zorgen dat de mensen op de ontvangadressen ondergebracht werden, daarbij geholpen door het evacuatiecomitee van de ontvangende gemeente. Op 10 mei 1940 werd het besluit genomen de Leusdense en Stoutenburgse bevolking te evacueren. De eerste groepen vertrokken 's avonds en 's nachts en de daaropvolgende dag per trein naar Noord-Holland. Lopend en fietsend bereikte men station Amersfoort. In het weekblad voor Uitgeest (21-3-'41) kan men lezen dat er veranderingen in het evacuatie schema aangebracht werden. Uitgeest zou koeien uit Harderwijk krijgen, maar kreeg mensen uit Leusbroek. Bij navraag verklaren de mensen die het meegemaakt hebben, unaniem dat de Noordhollandse bevolking goed voor hen gezorgd heeft. De treinreis er heen was niet prettig. De reizigers waren bang dat ze bij luchtaanvallen beschoten zouden worden. Na een week in Noord-Holland mocht men weer naar huis terugkeren. Velen konden hun huizen weer betrekken, maar de bewoners bij de Liniedijk, die hun huizen al in september 1939 hadden moeten verla ten, konden niet terugkeren, omdat hun huizen afgebrand waren. We hebben in het gemeentearchief van Leusden in map 1-78, nr. 399-7 onder evacuatie 1940, de volgende gegevens gevonden over dit onder werp. a. Een dankwoord v.d. Raad v.d. gemeente Leusden in eerste vergadering bijeen, gericht aan de bewoners van Limmen. b. Brief aan metaalgieterij Holland te Amsterdam, verzoek prijsopgave metalen gedenkplaat 50 cm. bij 30 cm., 10 okt. 1940 c. Een brief van de gemeente Leusden, 10-3-'41 aan de gemeente Uit geest. (dezelfde brief is resp. ook gestuurd naar Limmen, Graft en de Rijp) d. Antwoord van het Gemeentebestuur van Graft, 11—3—41 e. Antwoord van de Gemeente Limmen, 11-3-'41 f. Antwoord van de Gemeente Uitgeest, 14-3-'41 g. Uitnodiging aan de burgemeester en de secretaris voor het gebruiken v.d. koffiemaaltijd bij de burgemeester van Limmen, 11-3-'41 h. Verslag v.d. uitreiking in het weekblad van Uitgeest en omstreken, 21-3-'41 i. Verslag van de uitreiking in Graft in het Rijper Nieuws en Adver tentieblad j. Brief van de gemeente Limmen bevattende 3 foto's van de uitreiking (foto's in gemeentearchief niet aanwezig!) 12-5-'41 k. Dankwoord van burgemeester de Beaufort namens de Raad voor de foto 17-5-'41 Foto is aanwezig in het archief van J.ffl. Schouten

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 9