60 61 Maar leg als laatste wat gij doet Al mijn gedichten aan mijn voet; Krachten, waarmee ik opstaan moet. □p zijn graf werd een zwerfsteen geplaatst met het grafschrift uit zijn bundel 'Osmose': Van dood in dood gegaan, totdat hij stierf De namen afgelegd, die hij verwierf Behoudens deze steen, waarop geschreven De dichter van het vers, dat niet bedierf. Cathrien Achterberg van Baak bleef op Molenhoekje 3 wonen. Ze koester de de werken van Gerrit Achterberg. Koste wat het kosten wilde ze het geheim bewaren. De biografie (1988) van W. Hazen was een grote schok voor haar. Ze deed in het dagblad 'De N.R.C.' verslag van haar ge schokte gevoelens. 14 mei 1989 overleed deze bijzondere vrouw, die haar leven opgeofferd had, om Gerrit Achterberg een enigszins rede lijk leven te geven. Er zijn weinig gedichten die op Bavoort slaan. In 'Spel van de wilde jacht' staat als 3e gedicht 'Reservaat'. Dit geeft een beetje de sfeer rond het huis van Achterberg weer. Ik heb u in de bossen teruggebracht, wild van de dood uit mijn gedicht vandaan; hoorde het helder tienminutenslaan der vinken. Duiven driekwartierden zacht en chlorophyll. Sindsdien houd ik de wacht. Roestige roep van een fazantehaan is af en toe het sein van uw bestaan, terwijl de specht er tussendoor spotlacht. In wijde cirkels trekt de eeuwigheid. Woudhonger waakt. Het landschap laat u open: misschien eenmaal een mens na zoveel tijd, de stenen stadia opnieuw doorlopen. Het middelpunt, onder mijn pen, verplaatst zich altijd minimaal en op het laatst. Gegevens ontleend aan: UJHazer, Gerrit Achterberg, een biografi^, 1988 G. Achterberg, Verzamelde Gedichten, 1980 J. Charité (ed.), Biografisch Woordenboek van Nederland, deel II, 1985 Latent Talent; Archiefkundekursus voor beginners Een uitkomst bij problemen voor de start van een historisch onderzoek A. Ton Wie voor het eerst naar het archief wil gaan, staat er meestal vreemd te kijken. Vragen als: in welk archief moet ik zijn, hoe start ik met mijn onderzoek, blijken voor een buitenstaander onoplosbaar te zijn. Daar komt nog bij dat een eerste kennismaking met het archief niet altijd meevalt. Wie dan eindelijk over de drempel heen is, merkt dat de weg in het archief ook nog eens onoverzichtelijk is. Heel be grijpelijk verliezen velen zo de moed. Wat op het eerste gezicht een enige nieuwe vrije tijdsbesteding leek te worden, draait uit op een ramp. Toch hoeft het zo niet af te lopen. Het archief is niet moeilijk toegankelijk voor wie de weg wéét. Een kursus als wegwijzer kan u op het spoor zetten. Zo'n kursus start nu juist dit seizoen in Leusden. U boft dus als u plannen had om voor het eerst een archief te bezoeken. Bij Latent Talent start eind september een kursus archiefkunde voor beginners. De lessen zijn bedoeld voor mensen die aan een historisch onderzoek willen beginnen, maar niet weten hoe ze het moeten aanpakken. Stamboomonderzoek is daarvan een uitstekend voorbeeld, dat ruim de aandacht krijgt.

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 10