48 Geschonken door P. Hoogland; IJzeren ladenkast (archiefkast) Gud klimmateriaal van de PUEM Jac. van Oortmerssen 49 Jacobus (Jac) van Oortmerssen 1880-1956 Rie Vroon-Roubos Jac. van Oortmerssen werd in 1880 in Zwolle geboren. Hij kreeg daar een opleiding tot onderwijzer. Later werd hij onderwijzer in Den Haag. Naast het lesgeven, hield hij zich in zijn vrije tijd bezig met schilderen. Jac. van Oortmerssen had zich het schilderen zelf aangeleerd. In Den Haag greep hij de kansen die er waren om zich verder te bekwamen. Zq was hij lid van de Haagse Schetsclub en van de vereniging 'De Nederlandse Kunstkring'. Hij behaalde er ook het diploma van de Nederlandse Federatie van Beeldende Kunstenaars verenigingen. In Den Haag raakte hij bevriend met andere schilders, zoals: Willem Witjes, Henk Leurs, Sjef van Raay en Jan Goedhart. Zijn manier van schilderen was ontleend aan de Haagse School. 'De Haagse School' is de benaming voor een beweging in de Neder landse schilderkunst, tussen ongeveer 1870 en 1890. De schilders woonden allen in Den Haag. Ze zochten hun vernieuwing in de landschapsschilderkunst. Opvallend daarin was hun belangstelling voor het licht. Ze schilderden met zilvergrijze en bruine tinten, die slechts door een enkele kleurige toets verlevendigd werden. \/an Oortmerssen wordt tot de nabloei van de Haagse School gere kend. Hij schilderde vooral landschappen, stillevens en bloemen. Daarnaast maakte hij ook (zelf jportretten. Een keuze uit zijn werken wordt nu in Leusden tentoongesteld. Eerdere exposities van hem waren in Den Haag bij Pulchri Studio, kunsthandel Van Deventer en Mak van Waay en Roelofs. In 1937 kwam hij na zijn vervroegde pensionering in Leusden wonen aan de Arnhemseweg in het huis bij de brug over de beek bij Bavoort. Daar was al een atelier, waar de schilderes Jeanne Faure ge werkt had. Zij woonde sinds 1930 in Leusden aan het begin van de Trekerweg. Daar bij de beek schilderde Van Oortmerssen veel en vlug. Volgens zijn zoon moesten familieleden hem wel eens bijtijds afremmen, omdat hij zijn schilderijen al te mooi wilde maken en daardoor het juiste effekt verloren ging. De beek en de omgeving

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 4