56 57 Het huis werd Nieuw Heerlijkheid genoemd. Niet alleen was het een heerlijkheid om in dit stukje uan Leusden te wonen, maar ook was het een herinnering aan zijn uaders huis in Naarden, dat Heerlijk heid heette. Voor hen was het een rustpunt tussen hun uele en uerre reizen naar het buitenland. Bouendien was het heerlijk hier hun uit gebreide internationale uriendenkring te ontuangen. flanuankelijk woonden slechts twee families bij hen in de buurt. Naast hen woonde de familie Kwint, in Leusden alom bekend als de uroegere burgemees ter. Weldra werden er nog enkele huizen bijgebouwd. Pal achter de familie den Tex kwam de familie Heederik te wonen. Hij was één uan de oprichters uan het bekende ingenieursburo D.H.V. te Amersfoort. Met hen onderhield de familie den Tex wel enige kontakten. Veel tijd uoor Leusdense urienden bleef er echter niet ouer. Zijn histo rische werk en internationale uriendenkring riepen hem steeds weer uan huis. Geheel uerdiept in het schrijuen uan zijn leuenswerk, de biografie ouer Oldenbarneueldt, hield hij nauwelijks tijd uoor Leusdense beslommeringen. Dat was ook het probleem bij zijn werk als raadslid uoor de P.u.d.A. uan 1957 tot 1962 in Leusden. Jan den Tex kon zich niet inleuen in alle lokale problemen waar gemeentebesturen zich uan tijd tot tijd uoor in moeten zetten. Zijn blik was te interna tionaal gericht. Zo ontbrak hem het enthousiasme zich druk te maken ouer een grensgeschil met de gemeente Amersfoort ouer 100 meter grond aan de ouerzijde uan de snelweg. Hij kon zich beter wijden aan zaken met een wijder perspektief. Pas de afgelopen 13 jaar raakte de familie den Tex meer ingeburgerd in Leusden. Het dorp zelf was in die tijd erg gegroeid, terwijl de familie minder reisde. Door allerlei uerenigingsaktiuiteiten kregen ze meer plaatselijke kontakten. Ouer Wizo (Womens International Zionist Organization, een urijwilligersorganisatie uoor Joodse urouwen om geld in te zamelen uoor sociale doelen in Israël) uertelt Klara den Tex enthousiast. Op 23 mei 1990 werd ze door de leden gehuldigd, omdat ze 12^ jaar uoorzitster was geweest. Ze uond tegelijkertijd dat de uereniging uerjonging nodig had en heeft haar plaats afgestaan. Ook uoor haar was het een einde uan een mooie tijd. Wel is ze nog steeds aktief uoor de jaarlijkse kledingaktie uan Wizo. Wie anders heeft zo'n schitterende ruimte om alle kleding te uerzamelen, te sorteren en op te slaan? Jan den Tex was jarenlang lid uan een Amersfoortse schaakklub. Daarnaast is Klara den Tex lid uan een literaire klub uan urouwen in Amersfoort. Eens per maand komen zij bijeen uoor een boekbespreking. Voorts bezoekt meurouw den Tex regelmatig openingen. Zo komt ze geregeld uele Leusdenaren tegen. Ze uoelt zich nu echt thuis in Leusden en het heerlijke huis in het bos. Het is werkelijk eën Heerlijkheid om in Leusden te wonen. Gebaseerd op een interuiew met meur. K. den Tex-Weisz. Gerrit Achterberg. Neerlangbroek 1905-Leusden 1962 Rie Vroon-Roubos Gerrit Achterberg werd op het landgoed "Sandenberg" in Neerlangbroek geboren. Zijn uader was koetsier bij graaf uan Lynden uan Sandenburg. Later werd hij pachtboer. Gerrit had één oudere broer en uijf zusjes De oudste zoon was uoorbestemd boer te worden. Daarom werd Gerrit naar de kweekschool gestuurd, eerst in Wijk bij Duurstede, later in Utrecht. In 1924 behaalde Gerrit de onderwijzersakte. Hij kreeg o.a. door be middeling uan ds. Zijlstra uit Neerlangbroek een baan aan de Heruormde lagere school in Opheusden. Zijn hart lag niet bij het onderwijs. De literatuur trok hem ueel meer aan; uooral poëzie had grote aantrekkingskracht bij hem. Na enige tijd ging hijzelf ook gedichten schrijuen. Hij stuurde deze gedichten op naar allerlei tijdschriften. Zo kwam hij in kontakt met Roel Houwink, een dichter en redakteur. Deze zou zijn aduiseur worden en in de moeilijke dertiger jaren zijn steun en toeuerlaat. In zijn qedichten komen de uolgende thema's uaak uoor: de dood en de geliefde. Deze geliefde is uaak sterker dan de dood. Tot 1930 hield hij het in Opheusden als onderwijzer uit. Toen kreeg hij misschien wel door bemiddeling uan graaf uan Lynden uan Sanden burg een baan aan een Haagse Heruormde school. Tot 1933 bleef hij les geuen aan deze school. Omdat hij erg ouer span nen was, gaf het bestuur hem uerlof. Gerrit Achterberg moest zich onder psychiatrische behandeling stellen. Verklaringen uoor deze ouerspannenheid zijn wel te geuen. Hij uoelde zich in den Haag een zaam. Zijn uerkering met Cathrien uan Baak was uerbroken en de

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 8