80 Wat feiten op een rijtje - De naam van de ploeg stamt uit de middeleeuwen. Eén van de oorspron kelijke betekenissen lag in de sfeer van een stuk land, een akkermaat of een normaal boerenbedrijf. - De Hamersveldse ploeg mat 60 morgens of ruim 50 ha. Dat is aanzien lijk meer dan de 16 morgens die elders worden vermeld. - De totale oppervlakte van Hamersveld werd vrijwel exact op 900 mor gens gesteld. Hiervan waren er in 1664 71morgens schouwplichtig. - Rond 1700 zijn nog 5 bedrijven van één ploeg aanwezig. De opper vlakten van de kleinere kavels is, met de morgen als maatstaf, opval lend vaak een 75-voud. - Vóór de Hamersveldse ontginning lagen er al een aantal bedrijven op de wat hoger gelegen gronden. Van deze bedrijven liggen rond 1700 Hamersveld, Bruinhorst en Zuidwind tevens langs de Hamersveldseweg en meten dan de volle ploeg. - De "ui"-klank is Zuidwind hoort daar feitelijk niet thuis. - De "Zuidwind" kreeg zijn huidige naam tijdens of na de grote ont ginning. - De boerderij "Wetering" kreeg zijn naam tijdens of na het graven van de Hamersveldse wetering. Eeen korte konklusie De ploeg van 60 morgens moet de maatstaf voor de bedrijfsgrootte tijdens de Hamersveldse ontginning zijn geweest. Drie van de oorspron kelijke huispercelen langs de Hamersveldseweg, te weten Hamersveld, Bruinhorst en Zuidwind, werden tijdens die ontginning ingepast en op ploeggrootte gebracht. Hollandse naamgeving tijdens de ontginning lijkt aantoonbaar. Een poging tot reconstructie Uitgangspunten: - Hamersveld was ca. 900 morgens groot. Bij een ploeg van 60 morgens was er slechts plaats voor 15 volwaardige bedrijven. - De nieuwe bedrijven ten tijde van de ontginning zullen vrijwel zeker de volle ploeg hebben gemeten. De drie oorspronkelijke huisper celen langs de Hamersveldseweg (Hamersveld, Bruinhorst en Zuidwind) kregen eveneens deze afmeting. 81 - Alle percelen langs de Hamersveldseweg en zijn noordelijke ver lenging zijn schouwplichtig geweest. In 1664 waren in totaal ruim 712 morgens aan de schouw onderworpen. Dit doet vermoeden dat er kort na de ontginning slechts 12 bedrijven, met in totaal ca. 720 morgens, langs deze weg hebben gelegen. (Al eerder kwam ik, via de kavelbreedte tot hetzelfde resultaat). - Voor de andere huispercelen (Hakhorst, Krakhorst en resteren zo ca. 3 ploegen van 60 morgens. Er kunnen uiteraard vier of méér van zulke percelen zijn geweest, maar die moeten dan tijdens de ontginning gemiddeld minder dan 60 morgens hebben gemeten. Groot kan het aantal van die bedrijven echter niet zijn geweest (Hamersveld, Bruinhorst en Zuidwind doen in dit rijtje niet mee). Een en ander leidt tot het volgende schematische kaartje (afb. 6). Afb. 6. Poging tot rekonstruktie van de Hamersveldse ontginning.

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 10