yx 'V/ n n - i J<7/^/7cyz 68 Bij de wieg van Hamersveld Jan Verduin Inleiding □ver het ontstaan van Hamersveld zijn we betrekkelijk slecht gedo cumenteerd. De meest toegankelijke informatie is van Cor van den Hengel (1) en (2) en van W.A.G.Perks (3) afkomstig. Algemeen wordt aangenomen dat de ontwatering van het centrale veen gebied, de zgn. Hamersveldse ontginning, rond 1150 zijn beslag heeft gekregen. Het oud-archief van de gemeente Leusden gaat niet verder terug in de tijd dan tot de eerste helft van de 17e eeuw. Er zijn dan sinds het begin van de ontginning bijna vijf eeuwen verstreken. Desondanks blijkt het archief gegevens te bevatten die nieuw licht werpen op de ontstaansgeschiedenis van Hamersveld. De volgende onderwerpen zullen in deze bijdrage aan de orde komen: - De "ploeg" als oppervlaktemaat in Hamersveld; - Een kaart van de Hamersveldseweg van 9 november 1727; - De naamsafleiding van de boerderij "De Zuidwind". Dan worden de feiten op een rijtje gezet, er volgt een korte konklu- sie en een poging tot rekonstruktie van het oude Hamersveld. Het wordt géén eenvoudig verhaal, de stof leent zich er niet zo toe. Om de gang er nog enigszins in te houden moet ik noodgedwongen met talrijke noten werken, waarvoor mijn excuses. De ploeg als oppervlaktemaat in Hamersveld Het woord ploeg kent verschillende betekenissen. Volgens etymolo gische woordenboeken was een middeleeuwse betekenis van ploeg "een stuk land" (4) of "een akkermaat" (5). Van Iterson (6) schrijft over deze ploeg: "Laatst genoemde zéér oude benaming, welke in verschillende streken van West-Europa wordt aangetroffen, wordt vaak promiscue (door elkaar) gebezigd met de naam hoeve. Door beide uitdrukkingen wordt aangeduid een complex lande rijen van een bepaalde grootte, (eventueel met daaraan verbonden waardelen op gemeenschappelijke gronden), benoodigd voor het uit oefenen van een normaal boerenbedrijf." 69 •x Afb. 1. Een stukje tekst van de uitzetting van het Logiesgeld uit 1728. - Tot Welke voorsz. lasten ter somme van negen hondert negen en vijf- tigh gulden ses Stuijvers veertien penningen zijn 63 9/1G ploegen uijtmakende drie duijsent agt hondert vier en dertigh mergen, die de opgesetenen onder de resp.e geregten gebruijken, dogh vermits de waerden, volgens de conditiën van verpagtinge niet sullen werden gequotiseerdt zoo moeten de 63 9/10 ploegen vermindert worden met 15 ploegh zijnde alsdan drie duijsent sevenhondert negen en vijftigh mergen. - 3759 mergen.-

Historische Kring Leusden | 1990 | | pagina 4