Rabobank S 16 Laten we eens kijken wat de verschillende oorkonden hierover te melden hebben. In de meeste literatuur over Leusden staat dat Bavoort al in 1006 be stond, een opvatting die gebaseerd is op de bovengenoemde valse oorkon de. Henderikx maakt met deze opvatting korte metten. In de oorkonde van 1028 wordt Hohorst noch Bavoort genoemd. Dat was logisch, want het klooster stond toen nog op de Hohorst en niemand zal eraan hebben getwijfeld dat het kloosterterrein zelf en de directe om geving eigendom van het klooster waren. In 1050 is dit anders, omdat het klooster dan intussen is verplaatst naar Utrecht (het heet dan verder de St.Paulusabdij)In de oorkonde van 1050 wordt dan ook het recht op nieuw te ontginnen land bij Hohorst afzonderlijk genoemd als kloosterbezit. De naam Bavoort valt echter niet. Dat gebeurt wel in de zogenaamde oorkonde van 1006, waarin de nieuwe ontginningen bij Hohorst nader worden aangeduid als "tot in Bachevort". Henderikx meldt echter dat juist deze nadere aanduiding pas door de 13-eeuwse verval ser is toegevoegd. Het oudste gegeven over Bavoort stamt dus niet uit 1006, maar pas van tweeënhalve eeuw later. Wat zou een Bachevort (een doorwaadbare plaats in een beek) in 1006 trouwens voor zin hebben gehad, toen al het land aan de oostzijde nog onbewoond moeras was? Literatuur Henderikx, P.fl. (1990). Onecht of echt? De bevestigingsoorkonde van bisschop Bernold van 26 juni 1050 voor de Sint-Paulusabdij te Utrecht. In: Berns, J.B. et al. (red.) Feestbundel aangeboden aan prof. dr. D.P.Blok ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag en zijn afscheid als hoogleraar in de nederzettings geschiedenis in verband met de plaatsnaamkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Verloren, Hilversum, pp. 122-1 A3 Koch, A.C.F. (1970). Oorkondeboek van Holland en Zeeland tot 1299. Deel I, eind van de 7e eeuw tot 1222. IMijhoff, 1s-Gravenhage. Muller Fz., S A.C.Bouman (1920). Oorkondenboek van het Sticht Utrecht tot 1301. Deel I. Oosthoek, Utrecht. Hier en in de andere duizend dorpen en steden van ons land zijn in het verleden de coöperaties ontstaan die we nu kortweg de Rabobank noemen Daarom is de Rabobank van oudsher overal diep geworteld. staat dicht biju

Historische Kring Leusden | 1991 | | pagina 10