14 Literatuur over Leusden 7: De oudste gegevens over Bavoort en Hohorst Hans Renes In deze aflevering wil ik eens een wat moeilijker onderwerp bij de kop nemen, en wel de oudste gegevens over Bavoort en Hohorst (Heiligenberg). Daarmee voldoe ik meteen aan de vraag van de redactie om gegevens over Bavoort. Die oudste gegevens vinden we in drie oorkonden uit de beginperiode van het klooster op de Hohorst. Oorkonden zijn schriftelijke verklaringen, die in de middeleeuwen werden opgemaakt als bewijs van een rechtshande ling. Als bijvoorbeeld de koning of de bisschop een stuk land schonk aan een klooster werd daarvan een oorkonde opgemaakt, ondertekend door een aantal getuigen en voorzien van een officieel zegel. In geval van problemen kon het klooster dan altijd zijn eigendomsrechten bewijzen. Het was dan ook belangrijk voor het klooster om zuinig met deze stukken om te springen. Voor historisch onderzoek zijn oorkonden van groot belang, omdat ze in veel gevallen de oudste schriftelijke bronnen voor de geschiedenis van een dorp of gebied vormen. Een voorbeeld is de oorkonde uit 777, waarin Karei de Grote de villa Lisiduna en vier 'foreesten' (jachtge bieden) aan de Utrechtse Sint Maartenskerk gaf. Het is de oudste ver melding van de naam Leusden en vormde in 1977 de basis voor de viering van het 1200-jarig bestaan. Aan de andere kant leveren oorkonden grote problemen op. In veel gevallen zijn de originelen verloren gegaan en kennen we de tekst alleen uit een latere kopie. Ook werden wel oorkonden vervalst, bij voorbeeld als een klooster ruzie had over een bepaalde bezitting en niet over goede bewijsstukken beschikte. Zo'n oorkonde werd dan alsnog gefabriceerd. Een deskundige kan die vervalsingen soms herkennen, bij voorbeeld door te letten op woordgebruik of schrijfstijl. Dergelijke problemen maken de interpretatie van oorkonden tot specia listenwerk. Gelukkig wordt veel van dat soort werk ook gedaan. In de loop van de tijd zijn van verschillende delen van Nederland oorkonden boeken verschenen, waarin de oorkonden van dat gebied worden gepubli ceerd en van commentaar voorzien. Voor onze streken bestaat bijvoor beeld het vijfdelige Oorkondenboek van het Sticht Utrecht. 15 Het eerste deel van dit oorkondeboekwaarin de oudste gegevens over Leusden worden behandeld, stamt echter al uit 1920 en is volgens de huidige inzichten volstrekt verouderd. Omdat enkele van de oudste oorkonden ook gegevens over dorpen in Holland bevatten zijn ze geluk kig ook weergegeven in het wel betrouwbare, Oorkondenboek van Holland en Zeeland, waarvan het eerste deel verscheen in 1970. Ik wil de problemen toelichten aan de hand van de oudste oorkonden van het klooster Hohorst, dat ooit stond op de Heiligenberg. Dit klooster is omstreeks 1006 gesticht door bisschop Ansfried. Op de stichtings oorkonde prijkt de datum 18 november 1006. Daarbij gaf Ansfried het klooster een aantal goederen, waaronder nieuw ontgonnen land tussen Hohorst en Bachevorth. Een latere bisschop, Adelbold, gaf eveneens een aantal goederen aan het klooster. Het bezit van die goederen werd bevestigd in twee latere oorkonden uit 1028 en 1050, die respectieve lijk werden uitgevaardigd door de Duitse keizer Koenraad en door Bisschop Bernold. In de loop van de tijd is het nodige onderzoek gedaan naar deze drie oorkonden. Tot voor kort was men het erover eens dat van de drie alleen de oorkonde van 1028 echt was. De oorkonde van 1050 zou in werkelijk heid ergens in de 12e eeuw zijn vervaardigd, die van 1006 zelf nog later, rond 1270. Laatstgenoemde zou grotendeels zijn gebaseerd op die van 1050, mogelijk ook op die van 1028. Onlangs heeft P.A.Henderikx de drie oorkonden nog eens opnieuw tegen het licht gehouden. Hij kwam tot een aantal interessante gevolgtrek kingen: - De oorkonde van 1028 is, zoals steeds al werd aangenomen, echt; - De oorkonde van 1050 is eveneens echt. Het origineel is echter ver loren gegaan en alleen een afschrift uit 1307 is bewaard gebleven. In dat afschrift heeft de abdij echter geknoeid, om sterker te staan in een conflict met de graaf van Gelre over Driel. Omdat niemand zo slim was om het origineel te vragen slaagde de abdij er inderdaad in de discussie te laten gaan over de aangepaste tekst. - De oorkonde van 1006 is inderdaad een vervalsing, die waarschijnlijk in de 13e eeuw (op zijn laatst omstreeks 1270) is vervaardigd. De vervalser heeft zich echter niet alleen gebaseerd op de stukken van 1028 en 1050, maar ook op een derde stuk, misschien een echte schen kingsoorkonde. Daarnaast heeft hij een aantal zaken toegevoegd. Al dat gepriegel op de vierkante centimeter lijkt nogal ver af te staan van de geschiedschrijving van Leusden. Toch geeft het ons een glimp van de oudste geschiedenis van Bavoort.

Historische Kring Leusden | 1991 | | pagina 9