32 33 houder Kees van Daatselaar dat er een Duitsche soldaat zal blijven om te bellen voor de Weermacht, 's Avonds komt die soldaat bij ons en hij zit te praten in de voorkamer met mijn Vader en Jacob Veerman. Hij komt wel drie zaterdagmorgens praten weer met mijn Vader en Veerman. Van mijn moeder hoor ik dat het een Pool is, die is in 1940 gevangen genomen door de Duitschers en nu moet hij in Duitse dienst blijven, hij heet Helmuth Wetsko. Op Zaterdag 5 April 1941 komt Veerman wel roggebrood halen, maar Wetsko is er niet, ook niet op het postkantoor. En dan hoor ik Maandag dat Helmuth Wetsko is doodgeschoten. Dan hoor ik van mijn Moeder dat hij een spion was vóór de Duitschers. En Daatselaar is weer vaste postkantoorhouder. 1943, Er is een overval geweest op het postkantoor van Achterveld. Ze hebben geschoten op iemand van het Postkantoor die licht werd gewond. En er zijn kogelgaten te zien in de muur. Maar voor de rest hoor je er niks van, want het is oorlogstijd en de Duitschers zeggen ook niks. Ze hebben er wel een onderzoek ingesteld. Ze denken dat de overval is gedaan door ondergronders die geld willen hebben voor het onderhoud van ondergedoken piloten en joden. 1947, Postbode H. Schut H. Schut wonende in Achteveld werd op 16 Mei 1947 aangesteld als hulpbesteller bij de P.T.T. met de standplaats Achterveld met een aanvangssalaris van 24,62 per week. Ruim een jaar later werd het een volle dagtaak voor 39,84 per week. Hij werkte hier samen met de postboden Dirk Rijken, Gijs Gijsbertse en Gerard Wijntjes. De post bestelling geschiedde in een vrij groot gebied. Tot over de Scherpen- zeelseweg (Jan en Frans Lagerwey en deze kant Weduwe Wolfswinkel). Koffiehuisjes had Schut bij Toon Ossendrijver in het Musschendorp, bij de familie Geytenbeek-van Ginkel op de Glind en op de boerderij Langelaar. De postbode kende iedere Achtervelder. Daarom werden moeilijke adresseringen toch opgelost. Een Achtervelder had vanuit Achterveld een kaart gezonden met alléén het adres "Aan me eigen tuus in Achterveld." Een ander had vanuit Canada een brief gezonden met op de adreskant alles omschreven in een rebus, maar Schut wist het te ontrafelen en de post kwam op het goede adres aan. Onder grote belangstelling tijdens een receptie nam Schut afscheid van de Post op vrijdag 21 Augustus 1981 1953, v.d. Span in gesprek met J.M. Schouten De postkantoorhouder van Achterveld A. van Daatselaar kwam onder "melkustied" aangelopen bij W.G. van der Span, landbouwer, wonende Kerkdijk 16, voordien was het huisnummer Gl. 116 (Gl. Glind) en zei o.m.: We zijn verlegen om een postbesteller. Van der Span ging accoord en als hulpbesteller kwam hij in voorlopige dienst. De eerste drie maanden om het vak te leren en drie maanden als vervanger in Terschuur. Het was een mooie tijd aldus Span: in de buurtschap Kallenbroek zat ik al om 8 uur aan de koffie. Ik maakte een halve dienst en verdiende 33,in de week. Als opvolger van Gerard Wijntji kwam ik in vaste dienst. Toen heb ik koeien weggedaan en ben schapen gaan houden. Twintig jaar ben ik besteller geweest. De grillige postqrens 1956, Bij het lezen van het volgende verhaal kunt u op de tekening op de volgende bladzij alles nog beter volgen. Barneveldsche Courant, 13 Juni 1956: De zeer grillige grensvorming van de post Achterveld is vele inwoners niet bekend, echter vanzelf sprekend wel bij de postboden, die er elke dag - uitgezonderd gelukkig nog de zon- en feestdagen op uit moeten trekken. Wij hebben deze eigenaardig lopende grensscheiding gevolgd en kwamen tot de volgende samenvatting. De Mheendt en de Klein Riet behoren onder Achteveld, de boerderijen van De Kruif en Lagemaat - op zeer korte afstand van Achterveld gelegen - vallen echter onder het veel verder gelegen Hamersveld. De Postweg tussen Groot Zandbrink en Harrevelt behoort geheel onder Hamersveld, de Penhut en Droffelaar behoren weer onder Achterveld en Hutmoorst weer niet. Overigens valt het z.g. Siberië onder Achterveld, via Dashorst en de gehele Lagerwey dat onder Scherpenzeel valt, om een verderop gelegen noodwoning, aan de andere zijde van de weg, te bezoeken dat valt weer onder Achterveld. Via de Ringlaan wordt tenslotte Langelaar aangedaan, daarna de grote weg - tussen Barneveld en Scherpenzeel overgestoken. Dan terug de straat over naar Burgstede langs de Glinder school de Helweg in naar Den Aard. In Musschendorp naar 't Kwade Gat en dan weer terug naar Emelaar en Groot Vinselaar. Het Beekhuis valt onder Terschuur en de overbuurman Rijken is weer in Achterveld. De avondpost wordt alleen bezorgd in de kom van het dorp. Men is goed tevreden over de post bezorging.

Historische Kring Leusden | 1991 | | pagina 10