een ONDERWIJZER. Om met 1 FEBRUARI 'e- k. in functie te tre den wordt in de gemeente LEUSDEN gevraagd 1 voor de OPENBARE LAGERE SCHOOL te HAMERSVELD (hoofd de heer J. HUIBERS.) .pay Jaarwedde f 450, Inzending der stukken aan den Bur gemeester voor 1. Januari e. k. 52 Nog hetzelfde jaar 1883 kreeg de school en de onderwijzerswoning in Hamersveld, voor 3.135 gulden, een flinke opknapbeurt. In 1889 kreeg de zogenaamde 'schoolstrijd', de wens van zowel de protestante als de katholieke kerken om eigen byzondere scholen te stichten, een geheel andere wending. Moesten die genootschappen voordien die scholen geheel uit eigen middelen bekostigen, in dat jaar kwam een wet tot stand die aan de bijzondere scholen een gelijke subsidie verleende als aan de openbare scholen. Hoewel daar in het gehele land en ook in onze omliggende genmeenten dankbaar gebruik van werd gemaakt, niet in Leusden, zomin in het overwegend katholieke Hamersveld als in het protestante Leusbroek. Het vertrouwen in de bestaande scholen was blijkbaar groot. Laten we daarvoor de hoofdonder wijzer van Leusbroek, in zijn jaarverslag, aan het woord: "Overziet men nu de kaart van het land dan behoort de gemeente Leusden zeker tot diegenen waar alles nog bij het oude is gebleven. Ze gaf ons immers nog weinig te zien van hetgeen op zeker gebied in hare Zustergemeente soms voorviel, als was de belangstelling en wat dies meer zij in zake onderwijs, dan ook groot. Wat voor de ondergetekende bekend is zijn hier nog geen stemmen opgegaan tegen de geest der school maar heeft zij nog haar naam behouden, zo zelfs dat mensen van zeer rechtzinnige richting hem openhartig verklaarden: Wij zullen onze kinderen gerust aan u toevertrouwen, onze ondervinding is daar voor een waarborg. Een verklaring als deze en zullke tongen gehoord, bemoedigt, verheldert de toekomst en zegt meer dan alle woordenpraat, waarmede in de laatste tijd zoveel geschermd is." Over de mate van het schoolverzuim was het hoofd van de Leusbroekse school, vooral als hij het vergeleek met de schoolverslagen van andere gemeenten, zeer tevreden. Daarvan was op zijn school bijna geen sprake. Behalve gedurende de hopbouw in den Treek lieten de meisjes, bij de handwerklessen, nogal eens verstek gaan. Minder tevreden was de onderwijzer over de duur waarvan, door sommige leerlingen, van het onderwijs gebruik werd gemaakt. Sommige ouders meenden dat hun kinderen na vier, hoogstens vijf jaar al volleerd waren. "Ze hoeven toch geen rechtsgeleerde te worden" was hun mening en haalden hun kinderen van school af. De werkelijke reden was, volgens de onderwijzer, dat het landbouwbedrijf de laatste jaren niet meer zo winstgevend was als voordien en om nu de kosten van vreemd volk uit te sparen werden de kinderen te vroeg van school genomen. Over het gedrag van de 110 leerlingen was de onderwijzer zeer tevreden een paar echter gaven reden tot ontevredenheid. Het hoofd van de school in Hamersveld was ook uiterst tevreden over 53 De Eembode, anno 1892 Openbare lagere school aan de Ooievaarshorsterweg te Leusbroek

Historische Kring Leusden | 1991 | | pagina 10