51 privaten achterin het lokaal. De luchtverversing moest plaats hebben door enkele ramen die voor dit doel veel te laag waren aangebracht. Voor de kinderen die in de buurt van die ramen zaten was, vooral 's winters, de koude luchtstroom niet uit te houden. Het zou ook, volgens hem, wenselijk zijn om het lokaal in tweeën te delen omdat het ondoenlijk was om op twee plaatsen tegelijk met vrucht te werken, hij moest zich altijd naar de onderwijzer van de laagste klassen schikken. De tafels en de stoelen waren ook niet evenredig verdeeld, althans in de hoogste klassen konden geen vier kinderen, schriftelijk werk makende in een bank zitten, terwijl in de lagere klassen, wegens gebrek aan ruimte, vijf kinderen in een bank waren geplaatst. Begin 1882 besloot de gemeenteraad een tweede school te stichten. Een bestek en tekening werd aan de Schoolopziener in het district Utrecht ter goedkeuring verzonden. Binnen korte tijd kwam het antwoord van de schoolopziener waarin hij liet weten zich zeer wel met de plannen te kunnen verenigen. Hij maakte slechts één bezwaar, misschien uit ervaring met het andere schoolgebouw. Hij was namelijk van mening dat de plannen om de privaten aan te sluiten op een beerput beter konden worden gewijzigd. Hij zag liever het tonnenstelsel ingevoerd, mits de tonnen om de andere dag werden weggehaald en met nieuwe werden verwisseld. De gemeente zette haast achter de zaak. Van 1*1 r. W.H. de Beaufort werd een stuk bouwland aangekocht met recht van opstal, aan de Ooievaars- horsterweg, groot 40 aren. De bouw van de school met onderwijzerswo ning werd aanbesteed en gegund aan de laagste inschrijver, Gerrit Prins, voor 12.979 gulden. Aan het eind van 1882 was de school gereed en werd de 4de januari 1883 geopend. De Heer van der Heul zag zo'n splinternieuwe school met dito woon huis wel zitten en vroeg meteen overplaatsing aan, wat hem gelukte. Alleen moest het bedrag van de waarde van het genot van vrije woning met tuin door het college opnieuw worden vastgesteld. Aangenomen kan worden dat het genot niet veel groter was dan dat in Hamersveld, want de meester ging er in salaris niet op achteruit. Wet het aan trekken van een onderwijzer ging het wat minder gemakkelijk. Er meldde zich slechts één kandidaat die al verschillende beroepen had uitge oefend, behalve die van schoolmeester. Bij gebrek aan beter werd hij tenslotte toch maar aangenomen, maar wel was zijn salaris 50 gulden minder dan dat van zijn collega in Hamersveld. Als nieuwe hoofdonder wijzer voor de school van Hamersveld werd aangesteld Jan Huibers.

Historische Kring Leusden | 1991 | | pagina 9