60 61 Opgave aangekochte boeken: Bekke, B.J. ter, Vriend op papier Kort geleden is aan de Historische Kring Leusden het archief van het "comité ontspanning bejaarden Leusden" geschonken. Het bestaat uit een doos stukken m.b.t. de activiteiten die het comité bijna 40 jaar heeft ontplooid. Vanaf 1951 werden voor de "ouden van dagen" in Leusden en Stoutenburg tochten georganiseerd door een comité, onder dezelfde later in on bruik geraakte naam. Afgaande op de personen die in de stukken van de vroege jaren vijftig genoemd worden, was de organisatie een initia tief uit kringen van de kruisverenigingen. De inkomsten werden in de eerste jaren gevormd door de opbrengst van huis aan huis collecten. Vanaf het midden van de jaren zestig gingen de toen nog afzonderlijke gemeenten Leusden en Stoutenburg bijdragen. Ook maakte men voor de eerste keer kennis met wat later sponsoring is gaan heten. De bestemming van de jaarlijkse tochten wisselde uiteraard, maar betrof steeds één van de bekende toenmalige toeristische attracties als bij voorbeeld Artis, Avifauna of de Efteling. Soms werden in plaats van de tochten contact-middagen met een culturele activiteit georganiseerd. Het archief van het "comité ontspanning bejaarden" bevat vooral fi nanciële verslagen en een map correspondentie. Allerlei originele nota's van doorgaans inmiddels verdwenen Leusdense middenstanders zijn hierin bewaard gebleven. Het is de moeite waard dat deze stukken be waard blijven, daarom is het bestuur blij dat het archief door toedoen van ons lid A.J. van Kooij bezit van de vereniging is geworden. Een klacht over het 'adtelerij volk' in 1801 H. Venema-Braam |Y|eede burgers van het Gemeente bestuur van Leusden cum suis aan den Procuruur Generaal over het voormalig gewest Utrecht geven Uw Edele met deese kennisse, van het geenen op donderdag 11 juni 1.1. aan het rechthuijs 'De Swartesteeg' gebeurt is, sijnde op voorsegde daage aan evengemelde rechthuijs gekoomen na gissing ruijm 20 manschappen, sijnde van het adtelerij volk, of sogenaamde paardenknegten deeses republik, hebbende haar maarsch roeten op Lunteren, en den 12e junij van Lunteren naar Renkkum, en den 13e dito alverder. Welke voorgemelde manschappen, van het gemeentebestuur bovengenoemd, gereguireerd hebben een waagen met paarden, om hun bagagie tot Lunte ren te transporteeren, welke waagen en paarden het gemeentebestuur aan haar geaccordeerd heeft. En hebben vervolgens eenige van meergemelde manschappen sig sogewelda- dig aangesteld, dat sij sig niet hebben ontsien de leeden van het ge meente bestuur ongestoord te laaten, hebbende de preesident van het gemeente bestuur, heen en weer gestooten en gedrijgd te houwen, so dat het gemeente bestuur de vlugt heeft moeten neemen, voornaamelijk den president en secretaris en hebben vervolgens de casteleijn van het rechthuijs 'De Swartesteeg' met naam Arie Jansen twee houwen in sijn hooft gegeeven. Dit alles sonder eenige ofte minste reeden daartoe hebbende, so ver wij bewust sijn, en wat den com(m)andant van voor segde manschappen aangaat, heeft alle moeijten aangewend en alle mid delen in het werk gesteld om voorgemelde manschappen in de goede orde te houden, dog alles te vergeefts, en wel sodanig, dat wij lieden van het gemeente bestuur van de com(m)andant sijn braafheeden overtuijgd waaren doch het holp hem niets, en daar wij nu dagelijks de doormarschen staan te wagten, hoopen wij dat daaromtrent door Uw Ed. of van het hof van justitie in sal worden voorsien, want als wij niet meer vijling (veilig) sijn, of geen en de minste gesag hebben, sullen wij genoot- saakt sijn onse posten te bedanken, hoopende dat Uw Ed. deese met alle spoet sal voortsetten, waar op wij ons verlaaten na toewensing van heil en broederschap. Actum Leusden den 11e Juny 1801 noemen wij ons meede burgers, Uw E medeburgers was geteekend Jakob van Asch - president en jan beeking daar onderstond en was geteekend J van den Hengel secretaris Bron: Dorpsgerechten van Leusden, 11-6-1801

Historische Kring Leusden | 1991 | | pagina 4