62 fen kwart eeuw geleden J.J. Mandemaker Notulen van de vergadering van de raad der gemeente Leusden, gehouden op donderdag 18 februari 1965, des avonds 7.30 uur. VOORZITTER: fl.F.H. Buining, burgemeester WETHOUDERS: J. v.d. Lagemaat en W.fl. van Zandbrink LEDEN: Jac. Berg, H. Blankestijn, P.fl. Grootendorst, J. Herder, C.liJ. Horst, J.C.T. Kuijpers, H.R. van Maanen en J.J. Mandemaker AFWEZIG: H. de Wild, wegens ziekte SECRETARIS: K.F.E. Brouwer De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat het lid de heer De Wild, ter observatie in een ziekenhuis is opgenomen, zodat deze de vergadering derhalve niet kan bijwonen. Hij spreekt de hoop uit, dat de uitslag van het onderzoek gunstig zal zijn. Verreweg het belangrijkste agendapunt betrof de SAMENVOEGING LEUSDEN EN STOUTENBURG. Aan de orde werd gesteld het advies van het College inzake het door de Gedeputeerde Staten van Utrecht bij brief van 14 december 1964, 3e afd., nr. 697 a/2777, aangeboden voorstel voor samenvoeging van de Gemeenten Leusden en Stoutenburg. Dit betekende dat de Raad zich uit diende te spreken over de plannen van GS om beide gemeenten samen te voegen. B. W. konden zich hiermede geheel verenigen. KVP-fractievoorzitter Herder maakte meteen duidelijk waarom het ging: "We worden nu geconfronteerd met een zeer belangrijk agendapunt; het gaat hier om de vraag of de Raad bereid is een situatie, of zo men wil een bestaande samenwerking, te sanctioneren om daardoor een toekomstige ontwikkeling in haromieuze zin van dit grote gebied te bevorderen, of dat hij een spaak zal steken in deze ontwikkeling. Spreker belichtte de reeds bestaande samenwerking en stelde, dat de sa mengevoegde gemeente beter in staat zou zijn als gesprekspartner te fungeren van grote buur Amersfoort. Vervolgens roerde spreker het "godsdienstige element aan door te stellen: "Wij willen niet ontkennen 63 dat de situatie zoals deze thans is gezien in de totaliteit van beide gemeenten, een geheel ander beeld te zien zal geven dan voor Leusden alleen, we bedoelen dit vooral in de politieke betekenis. Gezien echter de huidige toenadering tussen de bevolkingsgroepen, menen wij dat dit element geen onoverkomelijk bezwaar mag zijn voor deze grote stap, vooral ook gezien de verwachte toekomstige groei, waardoor de percentages meer zullen gaan groeien naar het landsgemiddelde. In elk geval dient de Raad het gemeentebelang boven het partijbelang te stellen." Het standpunt van de heer Grootendorst (Gemeentebelangen) werd ook be paald door het godsdienstige element: "Er wordt geconstateerd dat de dorpen Achterveld, Hamersveld en Leusbroek alle drie van elkaar in aard en karakter verschillen, hetgeen ik byzonder zou willen onder strepen. Dat het verschil in godsdienstige richting niet veel uitmaakt moet ik ten zeerste in twijfel trekken. Natuurlijk treden bij samen voegingen als deze allerlei gevoelsargumenten op de voorgrond, maar er is naar mijn mening wel degelijk sprake van een principiële verandering, zowel van Leusden als van Stoutenburg." Spreker voorzag "geweldige verschuivingen in de politieke vertegen woordiging door de Gemeenteraad van de toekomstige gemeente Leusden. Uit het feit dat hiervan geen melding wordt gemaakt concludeer ik dat dit van weinig belang wordt geacht. Neen, ik weet wel zeker dat althans een belangrijk deel van de kiezers de plannen tot samenvoeging om ge melde reden niet zal toejuichen." Spreker sloot af met de volgende stemverklaring: "En al zult U mij tegenwerpen dat we toch het grote belang der samenvoeging moeten zien, een ruime blik moeten hebben, de door mij genoemde argumenten wegen bij mij zo zwaar, dat ik niet vrij willig mijn stem aan het voorstel kan geven." De heer van Maanen sprak namens de C.H.U.-A.R. en S.G.P.-fractie. Hij keerde zich tegen de mening van B. W.dat "men de ontwikkeling niet tegen kan houden." Ook ontkende hij, dat de belangen van Leusden en Stoutenburg na 100 jaar personele unie (d.w.z. één burgemeester voor beide gemeenten) nauw en innig zouden zijn verbonden. Daarom zijn vraag: "Is de band tussen Hamersveld en Leusden (rond de kerk) zo groot, vooral wat betreft de inwoners onderling? Jammer genoeg niet!" En: "Heeft de Leusdense bevolking contact en een band met de inwoners van Stoutenburg en Achterveld? Ueer is het neen! U stelt dat bij samenvoeging als deze allerlei gevoelsargumenten op de

Historische Kring Leusden | 1991 | | pagina 5