16 flsschat ca. 1750 17 Literatuur over Leusden 8: Het archief geinventariseerd Hans Renes Een grote handicap bij de geschiedschrijving over Leusden was, dat vrijwel niemand wist wat zich in het gemeente-archief bevond. Welis waar bestond een inventaris, zelfs gemaakt door de beroemde histo- rikus R. Fruin (in 1890), maar hoevelen waren daarvan op de hoogte? Alleen C. van den Hengel (Bijdragen tot de geschiedenis van Leusden tot 1811) heeft voor zijn scriptie over Leusden een aantal archief dozen doorgenomen. Het is daarom een grote verdienste van de heren G. van Leeuwen en J. Verduin, dat zij in twee forse boeken een overzicht geven van de inhoud van het archief. Eind 1990 verscheen het deel over het gebied van de oude gemeente Leusden, een jaar later het deel over de voor malige gemeente Stoutenburg. Beide boeken beschrijven het oud-archief tot 1818. Van het grootste deel daarvan, namelijk dat tot en met 1813, bestond al de beknopte inventaris van Fruin. In 1818 werd een nieuw opbergsysteem ingevoerd, waarin de documenten verder per jaar werden ingebonden. Deze periode wordt door Van Leeuwen en Verduin niet meer behandeld. Wel besteden zij terecht veel aandacht aan de zogenaamde overgangsdoos, waarin de stukken uit de tussenliggende periode (1814-1818) zijn onderge bracht, en die niet in de inventaris van Fruin is opgenomen. De boeken beginnen beide met enige historische achtergronden, wat vooral voor Leusden geen overbodige luxe is. De gemeente Stoutenburg was in 1811 de opvolger van het voormalige gerecht met dezelfde naam. De gemeente Leusden werd echter in 1811 samengesteld uit de ambachts heerlijkheden Asschat en Leusden, waarbij de laatste weer (in 1715) was gevormd uit uit vijf oude gerechten: Leusden, Leusbroek, Hamers- veld, Donkelaar (een klein gebied dat aan alle zijden omringd was door grondgebied van Woudenberg en Scherpenzeel en dat omstreeks 1828 bij Woudenberg is gevoegd) en Snorrenhoef. Om het nog ingewik kelder te maken was de schout van Leusden een tijdlang ook schout van ^aarsbergen en Maarn, en vielen de protestanten van bijvoorbeeld Hoogland nog lange tijd onder het kerspel Leusden. Ook over die gebiedenbevinden zich gegevens in het Leusdense archief.

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 10