4 5 Rangen, standen, erven en woningen in Asschat rond het jaar 1750 J. Verduin - Dat aldaar maar zijn tien boeren en eene Heer, mitgs. seven daghuurders welke nog iets betalen konnen, zijnde de resteerende geheel onvermogend, en is te vreesen, dat eerdaags aan de armen vervallen zullen. - (Citaat uit een brief uit 1748) Inleiding In het jaar 1748 vond een belastinghervorming plaats die gedoemd was vroegtijdig te mislukken. Dankzij die mislukte hervorming blijkt het echter mogelijk de opbouw van de bevolking van Asschat uit dat jaar in grote lijnen te reconstrueren. Deze opbouw omvat ook de armen en vrijwel bezitlozen, die elders meestal nauwelijks in beeld komen. De in het citaat vermelde indeling in rangen en standen, één Heer, tien boeren, zeven 'daghuurders' en de geheel onvermogen- den zal bij deze reconstructie als leidraad worden gehanteerd. Een en ander zal worden aangevuld met wat gegevens over de boerderijen en woningen uit die tijd. Het grondgebied van de heerlijkheid Asschat De heerlijkheid Asschat bestond uit twee afzonderlijke delen, de Heiligenberg (afb. 1) en Asschat (afb. 2), welke door een weg met elkaar waren verbonden. De ambachtsheer Jan Agges Scholten van Asschat had zijn grondbezit op Heiligenberg in het jaar 1740 verkocht en woonde in ons peiljaar 1748 in Amsterdam. Het begrip 'classis' Tijdens de mislukte belastinghervorming (1) werd het begrip 'classis' ingevoerd. Dat was een graadmeter voor de relatieve welstand van een gezin, welke graadmeter werd bepaald aan de hand van het jaarlijkse bedrag aan consumptiegoederen (zonder de letter 'p') per gezinslid.

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 4