40 Sciris Oo</sSc '/<to 9oJst< ^CconafrocA/odcx,***L /66o Afb. 3: Plattegrond van een 17e eeuwse school, uit: Booy, E.P. de Weldaet der Scholen, Stichtse Hist. Reeks, dl 3, 1977 41 plaats worden gevonden. Die moesten elke avond, langs een gevaarlijk laddertje, naar een vliering onder de dakpannen worden gedragen. Door een van de wethouders was voorgesteld een in de school staande kast voor de beide kinderen in te richten als slaapplaats. De schoolopzie ner moest, noodgedwongen, daarvoor zijn toestemming geven, maar vond dat dit van tijdelijke aard moest zijn. Vergroting van de woning was noodzakelijk. Die vergroting werd geraamd op 1300 gulden waarvan de gemeente 400 gulden kon bijdragen en voor de rest werd een subsidie aangevraagd. In de loop van 1863 ging het gezichtsvermogen van onderwijzer van den Hengel dusdanig achteruit dat hij aan het eind van het jaar genood zaakt was zijn ontslag aan te vragen. Hem werd een pensioen toebedeeld van 157 gulden 's jaars. Nadat de onderwijzerswoning door de heer van den Hengel was ontruimd werd van de gelegenheid gebruik gemaakt het schoollokaal en de woning een flinke opknapbeurt te geven. Pas vier maanden later werd een op roep geplaatst in verschillende kranten ter vervulling van de ont stane vacature. Zes sollicitanten meldden zich aan en op 16 maart 1864 werd door de schoolopziener, bijgestaan door de Heer Kollewijn, kost schoolhouder te Amersfoort, ten overstaan van Burgemeester en Wethou ders en in tegenwoordigheid van de leden van de Raad, een vergelijkend examen afgenomen. Jan Schut, hulponderwijzer te Zutphen, kreeg ten slotte de aanstelling tegen een salaris van 400 gulden 's jaars. Wet de intrede van de nieuwe onderwijzer bleek de belangstelling voor het onderwijs toe te nemen, wat voor de raad aanleiding was het school geld aan te passen. Het werd 1,44 per kwartaal voor het eerste kind, het tweede kind verminderd met 5, het derde met 1/3 en het vierde en de volgende kinderen met Bedeelden en onvermogenden zouden koste loos onderwijs ontvangen. De waardering voor de onderwijzer werd uitge drukt in een salarisverhoging van 60 gulden en een jaarlijkse vergoe ding van 25 gulden voor een kwekeling. De toename van het aantal leerlingen had echter tot gevolg dat spoedig het lokaal veel te klein werd. In het lokaal, met een oppervlakte van 57 vierkante el (ongeveer 27 vierkante meter), zaten meer dan honderd kinderen. Door gebrek aan ventilatie condenseerde de uitwa semingen tegen het plafond en vielen in druppels naar beneden. Voor de onderwijzer bleef geen ruimte over om zich door de klas te bewegen. Een en ander was voor de inspekteur van het onderwijs reden de gemeente dringend te verzoeken het lokaal te verbeteren en uit te breiden:

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 10