T 34 zwaarste argument, werd de minder rooskleurige financiële toestand van Stoutenburg aangevoerd. Vervolgens werd ook hier, zij het in wat deftiger bewoordingen dan in Stoutenburg, de slechte verbinding tussen beide dorpen naar voren gebracht. Het derde punt was de uit gestrektheid van de gemeente, die in Leusden nu al bezwaren gaf, welke bezwaren bij vereniging nog groter zouden worden. Verder wees men op het feit dat van bezuiniging, wat blijkbaar het doel van de samenvoeging was, geen sprake kon zijn, het zou eerder een verhoging van de onkosten met zich brengen. Tenslotte werd, in de overtuiging dat niemand door het samengaan van beide gemeenten gediend zou zijn, aan Gedeputeerde Staten verzoek gedaan een negatief advies aan het Departement van Binnenlandse Zaken te geven zodat de samenvoeging niet door zou gaan. Dat advies is waarschijnlijk ook gegeven want, niettegenstaande 22 jaar later de verbinding tussen beide dorpen, door de aanleg van de Horsterweg, veel beter was geworden zou het toch nog 100 jaar duren voor er een hernieuwde poging tot vereniging werd ondernomen. Hoewel Leusden en Stoutenburg nu één gemeente vormen zullen het toch altijd twee verschillende dorpen blijven. Gelukkig heeft Stouten burg zijn naam "die zo oud in de geschiedrollen voorkomt" kunnen be houden. Gegevens zijn ontleend aan het Gemeentearchief Leusden en het Gemeentearchief Stoutenburg. Geschiedenis van het onderwiis in Stoutenburg (vervolg) G. van Leeuwen De burgemeester, die dreigde terrein te verliezen en inzag dat hij niet aan het stichten van een gemeenteschool kon ontkomen, diende binnen vier weken een plan in bij Gedeputeerde Staten: "Het bestuur der ge meente Stoutenburg gevoelt meer en meer dat ten einde in een welge ordend schoolonderwijs in derzelver gemeente voortdurend te voorzien de belangrijkheid bestaat van een eigendommelijke schoollokaal en onder wijzerswoning te bezitten. Dan zou een weldadige medewerking en onder steuning van de zijde der provincie of algemeen bestuur, waarmede zo vele andere gemeenten in deze provincie werden begunstigd, bestaat 35 Afb. 1: 17e eeuws schoolinterieur, uit: Booy, E.P. de, Weldaet der Scholen, Stischtse Hist. Reeks, dl 3, 1977

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 7