68 Hoewel het reizigersvervoer van en naar Leusden dus geen sukses was, kan dat niet gezegd worden van het rendement van de totale spoorlijn. Behalve het vervoer van personen tussen Amsterdam en Nijmegen werd ook het goederenvervoer steeds belangrijker door de toenemende industrialisatie, waarbij steeds meer bedrijven zich in de nabijheid van de spoorlijn vestigden, maar ook door de toenemende behoefte aan vervoer van goederen vanuit Duitsland alsmede kolen vanuit Limburg in de richting van Amsterdam. Uit mijn jeugd herinner ik me nog de lange goederentreinen met vaak niet minder dan 50 a 60 wagons, soms getrokken door twee locomotieven, die Leusden passeerden. De oorlogsjaren In de meidagen van 1940 werd de spoorbrug bij Rhenen door gevechtshandelingen zwaar beschadigd, maar spoedig daarna weer hersteld, zodat ook in de eerstvolgende oorlogsjaren de spoorlijn volledig in gebruik bleef. Voor de Duitse bezetters was de lijn voor de aan- en afvoer van goederen (oorlogsmateriaal) uitermate belangrijk. De geallieerden voerden meermalen bombardementen en beschietingen op spoorlijn en treinen uit, maar na herstel van de schade bleven de treinen rijden. Ongeacht het gevaar van luchtaanvallen ging ook het reizigersvervoer door. Ik herinner me nog, dat velen in de kersentijd per trein naar Kesteren reisden om kersen te kopen en zo ontstond de naam Kersentrein. Ook voor andere levensbehoeften had men een niet ongevaarlijke treinreis over. Met de spoorwegstaking in september 1944 kwam er een einde aan het geregelde treinverkeer. De Duitsers trachtten nog wel met eigen middelen treinen voor militaire doeleinden te laten rijden, maar toen eind september 1944 de spoorbrug bij Rhenen bij een bombardement zwaar werd beschadigd, was doorgaand treinverkeer niet langer mogelijk en reden er incidenteel nog uitsluitend militaire treinen tussen Amersfoort en Rhenen. De naoorlogse periode Na de oorlog is nog wel overwogen de Rijnspoorbrug bij Rhenen te herbouwen, maar het is er nooit van gekomen. Voor het nationale- en internationale goederenvervoer beschikte men onder andere over de spoorlijnen Amsterdam - Utrecht - Arnhem en Rotterdam - Dordrecht - Nijmegen, zodat de behoefte aan de lijn Amersfoort - Nijmegen niet groot meer was. Voor het reizigersvervoer tussen Amersfoort en Rhenen kwamen er busdiensten. Wel werd de spoorlijn Amersfoort - Rhenen weer volledig hersteld, vooral op aandrang van belanghebbenden in onder andere Rhenen en Veenendaal, om 69 goederenvervoer weer mogelijk te maken en vanaf september 1946 reden op dit traject weer goederentreinen. In 1972 werd ook het goederenvervoer naar Veenendaal en Rhenen beëindigd en nadien werden er hoofdzakelijk nog goederenwagons afgeleverd aan het station Woudenberg/Scherpenzeel. Ook daaraan is inmiddels een einde gekomen en vanaf de Leusbroekerweg richting Woudenberg zijn zelfs de rails verwijderd. De spoorlijn van Amersfoort naar Leusden is nu nog uitsluitend in gebruik voor het autovervoer naar Pon's Automobielhandel. Bronnen en literatuur Archief Gemeente Leusden 1875 - 1892 Faber, J.A. (red.) (1989). Het Spoor; 150 jaar spoorwegen in Nederland. Meulenhoff, Amsterdam/Nederlandse Spoorwegen, Utrecht. Russer, G.A. (1981). Amersfoort - Kesteren; 'n veel besproken spoorlijn. Schaffelaarreeks 9. BDU, Barneveld. Afb. 3: Sneltrein met loc. 3600, bij de Luntersebeek Archief: G.A. Russer

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 10