AO O 3 KL N 7G De rails bleven.... Ali Ton Het spoorlijntje van Amersfoort naar Rhenen heeft reeds veel belang stelling genoten. Lezingen en artikelen in tal van bladen hebben ons al uitvoerig de geschiedenis van het lijntje verteld. Zojuist heeft u een voortreffelijk stuk gelezen van de heer J. Renes, waarin de lokale geschiedenis ook aan bod komt. Wat kan ik hier nog aan toevoegen? Eén ding viel mij op. De betekenis van de trein in het dagelijks leven van de Leusdenaar was nog nauwelijks verhaald. Geen objektief betoog bied ik u aan, maar een impressie van de herinnering aan het treintje zoals dat vandaag de dag nog leeft bij de Leusdenaar. Wat betekende die trein nu voor de gewone Leusdenaar? Welke herinneringen komen boven, wanneer men terugdenkt aan die tijd? Gesprekken met de heren G. v.d. Hengel en W. v.d. Kooy hielpen mij op weg. De heer van der Hengel woonde destijds vlakbij de lijn. Zittend in zijn gezellige woonkamer kon hij mij er alles over vertellen. Het was een drukbezet trajekt. Soms reden er wel 39 treinen - voornamelijk goederentreinen - langs, 's Nachts raasde het ook gewoon door. Hij herinnerde zich nog duidelijk de grote aantallen kolenwagens. Vlakbij zijn boerderij was een overweg, enkel bedoeld voor het bedrijf en gezin van de familie van der Hengel. Eerst was deze overweg bewaakt. Met grote kabels liep er een verbinding naar het seinhuisje dat 200 meter verderop lag. De wachter kon van daaruit de bomen bedienen. Ach, het was hier nog erg gemoedelijk. Die bomen bleven ook nog wel eens dicht. Als je er door wilde, kon je ze zelf ook wel omhoog drukken. De seinen voor de passerende treinen werden wel steeds op tijd bediend. Tenslotte kon je een trein niet voor niets voor het rode licht laten wachten. Later werden de spoorbomen op alle overwegen weggehaald. Behalve die op de Hamerveldseweg. Die was slechts voor een week of drie onbewaakt, dankzij het ongeluk van de burgemeester. De heer A. de Beaufort, de burgemeester uit die tijd, reed daar in zijn koetsje bijna tegen een trein op. Er waren gelukkig geen persoonlijke ongelukken, maar hij liet toch diezelfde dag een wachter bij de overweg plaatsen. Het verkeer 71 Afb. A: dubbelspoor Archief: G.A. Russer afb. 5: Een spoorkaartje Archief: G.A. Russer I G*14lfl cLsfl

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 11