MUNS 72 73 werd te gevaarlijk. Binnen drie weken stonden de bomen weer op hun plaats. En daar bleven ze zolang de trein bleef rijden. Het spoorwegemplacement Leusden was een klein houten gebouwtje aan beide zijden langs de rails. Er konden zo'n 10 mensen schuilen tegen regen, sneeuw of wind. fleer was ook beslist niet nodig, want niet alleen woonden er niet veel mensen, maar ook reisde men in die tijd niet vaak. flet de trein gaan was erg omslachtig. Het stationnetje stond een eind buiten het dorp. Wilde je naar de veiling of de markt in Utrecht, dan moest je in Amersfoort overstappen. I\lee, daar maakten niet velen gebruik van. Zo werd in 1927 het station in Leusden opge heven. Slechts eens per jaar werd druk gebruik gemaakt van het sta tion. In augustus reed er namelijk een speciale trein naar de bedevaart plaats Kevelaar. Wel 30 mensen stapten dan in. Een ander speciaal treintje was het Kersentreintje. In de oogsttijd van de Betuwe reden er enkele speciale wagons, afgeladen met kersen, naar de veiling in Amsterdam. Het is opmerkelijk, dat G.A. Russer in zijn artikel "Rhenen, een brug te veel" schrijft: "Naarmate het de Duitsers [Tn de 2e wereldoorlog, redVj slechter ging, nam ook de honger in het Westen toe. Vooral vanuit Amsterdam en het Gooi kwamen de mensen bij bosjes en treinen vol naar het land waar het leven nog goed was. Uit die tijd stammerji namen als pruimenlijn, kersenlijn, fruitlijn, fruit- expresse e.d." flij is echter verzekerd, dat het kersentreintje niets met de oorlog te maken had. Al ver voor de oorlog reed het treintje. Het was een rechtstreekse verbinding naar Amsterdam en de veiling om de oogst zo snel mogelijk te kunnen verkopen. Hoe gemoedelijk het leven hier was, blijkt uit het volgende verhaal. De spoorwegbomen moesten natuurlijk dag en nacht bediend worden, maar avonddiensten werden gemakkelijk voor elkaar waargenomen. "Ach jongen, als je een avondje uit wil, dan ga je maar!" Zo gebeurde het ook op een avond in de oorlog. De betreffende wachter ging eens lekker buurten, flaar dat duurde niet lang. flet een paar grote knallen werd die avond juist een Engels vliegtuig naar beneden gehaald. Hij stortte vlakbij de rails neer. De wachter sprong direkt op zijn fiets. Hij be hoorde toch op zijn post te zijn voor een officieel onderzoek naar het vliegtuig werd ingesteld. Hij kwam nog net op tijd op zijn plaats. In de oorlog werd het dubbele spoor bij Rhenen gebombardeerd. Werd deze in 1941 nog hersteld, na de vernieling in 1944 werd deze niet meer opgebouwd. Internationale treinen reden voortaan langs een zuidelijker route. Ook na de oorlog werd dit trajekt nooit meer her steld. De drukke tijden waren voorbij, flaar de lijn bleef voor lokaal gebruik. Dat is heden nog te merken. In de volksmond spreekt men nu over het Ponlijntje. 1. Russer, Rhenen, een brug te veel, p. 11 Gebruikte werken JHB, De Veenendaallijn, in: Op de rails, 1981, nr. 5, p. 183 fleene, JGC. van de en Ankersmit, R., Kesteren-Amersfoort in: Op de rails, 1981, nr. 5, p. 184-194 Russer, G.A., Rhenen een brug te veel Interviews met de heren G. van der Hengel en W. van der Kooy Veel ongelukken zijn er nooit gebeurd. Slechts een enkele keer moest de trein een noodstop maken voor een koe op de rails. Wel werd in de Amersfoortse krant uitgebreid verhaald hoe in de jaren 30 een melk wagen onder de trein kwam. Het gaf veel opschudding. De wagen was kapot en de melk vloeide rijkelijk, maar verder was er niets aan de hand. Grotere ongelukken gebeurden hier niet. In de krisistijd werd de lijn nog gebruikt om werkelozen aan het Vallei kanaal te brengen. In het kader van een werkverschaffingsprojekt moesten zij het Kanaal graven. beeldspeciaalzaak voor Foto en Video Langestraat 18 3811 AG Amersfoort Telefoon 033 - 613016 - Fax 033 - 651910 De Biezenkamp 15 - 3831 JA Leusden-c. Telefoon 033 947080 - Fax 033 - 947701 Afb. 6: Wij danken de fa. Foto Fluns voor het geleverde fotowerk t.b.v. de spoorlijnexpositie: Leusden en het spoor

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 12