Persbericht 104 boerderijenstichting utrecht 03/12/92 Boerderij van het jaar 1993 Voor de derde maal organiseert de Boerderijenstichting Utrecht (BSU) de verkiezing 'Boerderij van het Jaar'. De manifestaties van 1991 en 1992 waren beide een groot succes. De belangstelling was groot, mede dankzij de aandacht die de media aan het onderwerp besteedden. Het streven van de Boerderijenstichting: behoud van de karakteristieke verschijningsvorm van de Utrechtse boerderijen, kreeg hierdoor de gewenste aandacht. De boerderijen 'De Looije Brug' te IJsselstein en de 'Hoogerhorst' te Hoogland ontvingen in resp. 1991 en 1992 het predikaat Boerderij van nex jaar. Du werd biijvend zichibaar gemaakt door het inmetselen van een gedenksteen in de gevel. De eigenaars ontvingen een oorkonde. Deze vormt niet alleen een eerbewijs voor de zorg en toewijding waarmee zij hun boerderij en erf hebben onderhouden, maar vooral ook voor de gevoelige manier waarop zij met de plaatsing van bijgebouwen en voorzieningen zijn omgesprongen. Hierdoor zijn deze boerderijen het levende bewijs dat ook in deze moderne, op efficiency gerichte tijd, een agrarisch complex op harmonische wijze in het landschap geïntegreerd kan worden. Na een brede voorselectie zal de jury haar oordeel bepalen op grond van de volgende criteria. Het moet een boerderij zijn die nog steeds als agrarisch bedrijf functioneert. Het hoeft geen monument te zijn, maar er dient wel gelet te worden op architectonische waarden als: eenheid van stijl in hoofdvorm en bijgebouwen. Uit de staat van onderhoud van gebouwen en erf moet de zorg van de eigenaar/gebruiker blijken. Uit de plaatsing van bijgebouwen en voorzieningen en uit hun vormgeving, materiaal- en kleurtoepassing, moet de aandacht voor het complex als geheel blijken. Diezelfde aandacht moet ook blijken uit inrichting en beplanting van het erf, bij voorkeur in samenhang met de situering in het omringende landschap. Cultuurhistorische aspecten van boerderij en plek kunnen mede bepalend zijn in het waardeoordeel. Gaarne ontvangt de BSU voordrachten voor de verkiezing van de'Boerderij van het jaar 1993'vóór eind maart. Hst adrss luidt: Boerderijenstichting Utrecht Mariaplaats 23 3511 LK Utrecht -•

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 12