92 93 Het was verheugend te konstateren dat ook veel Leusdense bestuurders en beleidsmakers van hun belangstelling blijk gaven. Het is voor een vereniging altijd belangrijk vanuit die sektoren steun te onder vinden. Voorzitter van de Historische Kring, Ronald Polak, schetste tijdens de openingstoespraak in het kort de aanleiding tot de tentoonstelling. Een algemeen onderwerp dat veel invalshoeken biedt en voor een breed publiek toegankelijk is. Bovendien betreft het hier geschiedenis die nog niet is afgesloten. Immers het voortbestaan van de spoorlijn en de toekomstige bestemming is nog onderwerp van diskussie. Kortom een uitstekend onderwerp voor een historische vereniging die ook het heden niet verontachtzaamt. Aansluitend volgde een exposé van dhr. Joop Renes ondersteund door een dissertatie over de spoorlijn Amersfoort-Kesteren. Naast feitelijke informatie over ontstaan en gebruik van deze lijn, had dhr. Renes zijn verhaal gelarteerd met aardige anekdotes uit de overlevering die het aanzien van de geschiedenis zo kunnen verlevendigen. Vooral het verhaal over de postbezorging die n.a.v. bezuinigingen werd beperkt tot het uit een rijdende trein werpen van de postzak ter hoogte van de halte Leusden, liet niet na voor veel hilariteit te zorgen onder het gehoor. Aldus gedegen geïnformeerd, was het moment gekomen voor de voorzit ter om de expositie eenvoudig voor geopend te verklaren en de aan wezigen uit te nodigen het geheel te bekijken. Hierna volgde nog een ontspannen en (hopelijk) leerzaam uurtje waarin onder het genot van een drankje de expositie over het spoor werd ingewijd. Enige bewondering oogstte ook dhr. Hollebeek uit Den Bosch, die enkele modeltreinen uit vroeger tijden had uitgestald en informatie verstrekte over oude modellen. Nadien heeft hij gedurende 2 zaterdagen taxaties uitgevoerd. Een mogelijkheid waarvan door velen uit de wijde omtrek gebruik is ge maakt. Ook na de openingsmiddag is de belangstelling dermate groot geweest dat zonder overdrijving van een geslaagd evenement mag worden ge sproken. Getuige de komst van treinfanaten, scholen, echte geschied vorsers etc. werd een breed publiek aangesproken. Dok in de pers is ruim aandacht geweest voor de expositie en de vereniging hetgeen samen met het speciale verenigingsblad voor een flinke toeloop zal hebben gezorgd. Hopelijk werkt een en ander nog door via het verwelkomen van nieuwe leden en het brainstormen voor een volgend evenement kan beginnen. Geschiedenis van het onderwijs in Stoutenbure (vervolg) G. van Leeuwen Het tobben met steeds weer andere kwekelingen moest half juni 1881 maar eens afgelopen zijn en men besloot een hulponderwijzer aan te stellen. Dit plan was echter geen doorslaand succes, want op een her haalde oproep in de dagbladen kwam maar één sollicitant opdagen: Johan van der Most, hulponderwijzer te Schiedam. Aangezien het niet Afb. 2: Overzicht van de tentoonstelling

Historische Kring Leusden | 1992 | | pagina 6