142 "Mijnheer Burgemeester Scheltus. Tot Ued. neem ik mijne toevlugt als tot mijn vader verzoekende vrien delijk hierin Ued. hulp of raad daar mijn Huisgezin zeer sterk is en niets heb als dat door onze handen arbeid word verdient zoo dan Mijn Heer Burgemeester wenschte ik wel schadevergoeding voor de geleden Waters Nood. Wouter Hubertse en Hendrik Bakker hebben de schade bij mij opgenomen geleden aan de levensmiddelen - daar bij voegende dat later de schade aan huis, vee en land zoude worden opgenomen. Maake ik thans Ued. bekend dat zulks tot op heden niet is geschied. Zelfs nog geene vergoeding van levensmiddelen heb ik ontvangen. Met mijn geheel huisgezin op den zolder gezeten zonder de minste hulp Negen dagen lang, daar zich niemand over ons bekommerde, die ons vroeg, of wij ook aan iets gebrek hadden. Noeme Mij met achtin Ued. onderdanige Dienstw. Dienaar Willem Veldhuizen Uit de bijgevoegde specificatie blijkt, dat er schade was aan het huis en dat Willem en zijn zoon 28 dagen niet hadden kunnen werken. Dat laatste betekende een verliespost van 1,50 per dag of 42,in totaal. Het schram varken (ƒ17,en de geit 7,stonden ook op het lijstje, evenals de verloren gegane mest en de winterrogge. Omstreeks oktober 1855 werden de schadeloosstellingen uitgekeerd, waarbij ongeveer 94 van de opgegeven schade werd vergoed. Aan uitkeringsgerechtigden in Hamersveld werd bijv. in totaal 11.357, uitgekeerd en aan een vijftiental getroffenen in Stoutenburg 800, Tot zover de watersnood in 1855. Nadien hebben zich in onze omgeving geen overstromingen van een dergelijke omvang meer voorgedaan. Wel stonden in 1939/40 een groot aantal landerijen ten oosten van de Liniedijk uit militaire overwegingen geruime tijd onder water, maar dat is een ander verhaal. Bronnen: De archieven van de gemeenten Leusden en Stoutenburg; 143 H.P. Deijs: De Gelderse Vallei, geschiedenis in oude kaarten; Ing. J.C.T. v. Blommestein: De Grebbelinie, van militair verdedigings werk tot cultuurhistorisch erfgoed en natuurmonument. Door mij werd voorts dankbaar gebruik gemaakt van de door J. Verduin beschikbaar gestelde gegevens, door hem reeds verzameld uit de archieven van Leusden en Stoutenburg, hetgeen mij veel speurwerk bespaarde. De beide kaarten, waarop de ondergelopen gebieden in Leusden en Stou tenburg staan aangegeven, werden getekend door G. van Leeuwen. N.B. Voor degenen onder u, die de Slaperdijk en het Voormalig Werk aan de Daatselaar wel eens zouden willen bezoeken, volgt onderstaand een korte routebeschrijving. De tocht kan alleen per rijwiel of te voet worden gemaakt. Tegenover het kasteel Renswoude volgt u het pad langs de gracht. Aan het einde van de gracht voert een pad u al gauw naar de Slaperdijk. Op de dijk gaat u linksaf en u volgt dan de dijk totdat u het Voormalig Werk aan de Daatselaar bereikt. Dit vroegere verdedigingswerk is nu een natuurgebied en een bezoek alleszins waard. U vindt er aan de westzijde nog de brede gracht en ook het oude inundatiesluisje is nog aanwezig. Aan de andere zijde van het sluisje volgt u het pad linksaf en dan komt u al spoedig weer op verharde wegen, die u kunt volgen richting Renswoude of Scherpenzeel Bsricht van een voormalig arts G.G. Bergink Eenentwintig jaar heb ik in Leusden gewoond, in het huis dat in 1904 als dokterswoning werd gebouwd, daar de vorige dokterswoning door brand verwoest was. In het nieuwe huis was ruimte ontworpen voor apotheek, wacht- en spreekkamer. In 1939 heb ik mij als apotheek houdend huisarts gevestigd in Leusden. In en na 1872 kwam de wet van Thorbecke tot stand, die vele maat regelen betreffende de volksgezondheid inhield. Er werden voorschrif ten gegeven aan de gemeenten om zo nodig besmettelijke zieken te isoleren en te behandelen. He1 ging om pokken, buiktyphus, doch vooral om de gevreesde cholera. Grote gemeenten werden verplicht

Historische Kring Leusden | 1993 | | pagina 11