126 Watersnood in Leusden J. Renes In de gevel van de Dorpskerk in Leusden-Zuid bevindt zich rechts van de hoofdingang een gedenksteen met de volgende tekst: "Hoogte van het Rijnwater op de 14 Maart bij de doorbraak van den Grebbendijk. Anno 1855." Wat gebeurde er in 1855? foto I: De gevelsteen in de Dorpskerk Archief: J. Renes 127 Voorgeschiedenis Door de eeuwen heen heeft ons land, althans de laag gelegen gebieden, te maken gehad met overstromingen door de kracht van het water van de zee als ook van de grote rivieren. Juist dit jaar herdachten wij de watersnood van februari 1953, dus 50 jaar geleden, waarbij het zuid westen van ons land zo zwaar werd getroffen en niet minder dan 1835 bewoners verdronken. Deze ramp was aanleiding tot de aanleg van de deltawerken, teneinde de zee geen kans meer te geven op een herhaling, maar ook werd dijk verzwaring langs de grote rivieren in uitvoering genomen. Reeds in de middeleeuwen waren langs de rivieren dijken aangelegd, maar deze waren vaak niet bestand tegen de krachten van het water bij zeer hoge waterstanden, veelal gepaard gaande met zware ijsgang. Dat gold ook voor de Rijndijk tussen Rhenen en Wageningen, ook voor onze omgeving van groot belang, want een doorbraak van deze dijk betekende steeds enorme wateroverlast in een groot deel van de Gelderse Vallei. Ook deze dijk werd reeds honderden jaren geleden aangelegd, maar door de drassige ondergrond, waarop het dijklichaam was aangebracht, zakte de dijk in de loop der jaren, zodat verhoging en verzwaring regelmatig noodzakelijk was. Vele malen bleek echter, dat de getrof fen maatregelen niet afdoende waren om het water weerstand te bieden. Daarbij moet ook in aanmerking worden genomen, dat de technische- en financiële mogelijkheden aanzienlijk minder waren dan tegenwoordig. De geschiedenis vermeldt doorbraken van de dijk tussen Rhenen en Wageningen in 1595, 1602, 1643, 1651, 1682, 1711 en 1855. In 1595 bereikte het water in Amersfoort zodanige hoogte, dat men zich in de stad nog uitsluitend met bootjes kon verplaatsen. Door het kolkende water werden zelfs de voorpoort en de brug bij de Arnhemse Poort ondermijnd, zodat beiden instortten. Hoewel ook de dijken langs de toenmalige Zuiderzee het meermalen begaven, zullen we ons in dit artikel beperken tot de Rijndijk. De Slaperdijk Tot de middeleeuwen was het hoogveengebied bij Veenendaal een natuur lijke barrière, die veelal bij dijkdoorbraken bij Rhenen het water belemmerde om het noordwestelijke deel van de Gelderse Vallei te

Historische Kring Leusden | 1993 | | pagina 3