132 De Liniedijk Behalve de Slaperdijk bezat Leusden nog een extra beveiliging tegen het water, en wel de Liniedijk als onderdeel van de in de achttiende eeuw aangelegde Grebbelinie. Om een vijand, komende uit het oosten, te kunnen tegenhouden was reeds veel eerder de Hollandse Waterlinie aangelegd, lopende van Naarden, oostelijk langs Utrecht, via Vreeswijk en Gorinchem naar het Hollands Diep. In de loop der tijden bleek de behoefte aanwezig aan een meer vooruitgeschoven linie, waar in eerste aanleg de vijand, wellicht zij het slechts tijdelijk, kon worden tegengehouden, zodat men meer tijd kreeg de Hollandse Waterlinie te kunnen inunderen (onder water zetten. Ook bij de aanleg van een vooruitgeschoven linie speelde de mogelijk heid van inundatie een voorname rol en de Gelderse Vallei bleek hiertoe bij uitstek geschikt. Zo ontstond de Grebbelinie, waartoe een dijk (de Liniedijk) werd aangelegd, lopende van de Rode Haan bij de Klomp via Woudenberg, Leusden, oostelijk langs Amersfoort en verder langs de Eem naar de Zuiderzee. Ten oosten van deze liniedijk konden grote gebieden onder water worden gezet, tenminste wanneer de waterstand, o.a. in de Rijn, zulks mogelijk maakte, want dat bleef een zwak punt. In deze Grebbelinie werden meerdere verdedigingswerken aangelegd, vooral op plaatsen, waar inundatie niet voldoende bescherming bood. Ook de Slaperdijk werd in dit verdedigingsstelsel opgenomen met aan het begin bij de Rode Haan het Fort Buursteeg en aan de einde ten noordwesten van Renswoude het Fort Daatselaar. Een probleem bij inundatie van de Grebbelinie was ook het aanzien lijke hoogteverschil, dat van zuid naar noord niet minder dan B.50 meter bedroeg, zodat het water zeer snel weer zou kunnen wegvloeien. Om dat tegen te gaan werden op enkele plaatsen dijken aangelegd, die dwars op de Liniedijk stonden, zogenaamde komkeringen of keerkaden. De gebieden tussen twee van deze dijken noemde men kommen. Onder andere werd zo'n keerkade aangelegd bij Woudenberg, de Roffelaarskade en ook bij Asschat, de Asschatterkeerkade. Op de plaatsen, waar de keerkade aansloot op de Liniedijk, werden verde digingswerken aangelegd om te voorkomen, dat de vijand van die keer kaden gebruik kon maken om droogvoets door het geïnundeerde terrein 133 foto III: De Munnikeheul in de Slaperdijk bij Renswoude Archief; J. Renes te kunnen komen. In Asschat heette dat verdedigingswerk "het Werk op de Asschatterkeerkade". Gezien de historische waarde van dit wat verwaarloosde en vergeten stukje leusden heeft onze Historische Kring enige tijd geleden bij het gemeentebestuur aangedrongen zich in te spannen voor het behoud en renovatie van dit monument. Vandaar dat we met dit artikel over de watersnood van 1855 even op een zijspoor zijn gegaan. Slechts in tijden van oorlogsdreiging werd aan het onderhoud en ver betering van de Grebbelinie de nodige aandacht besteed en kennelijk was dat ten tijde van de dijkdoorbraak in 1855 niet het geval. Nadat de Slaperdijk was bezweken, bereikte het water al spoedig ook de Liniedijk en op een paar plaatsen was ook deze dijk niet tegen de krachten van het water bestand en wel tussen Bruinenburg en Asschat. Hoewel hieromtrent niet voldoende duidelijkheid kon worden verkregen, is het zeer waarschijnlijk, dat het water op plaatsen, waar o.a. de Leusbroekerweg en Asschatterweg door de Liniedijk liepen, weinig weerstand heeft ondervonden. Zo liepen al spoedig ook grote gebieden ten westen van de Liniedijk

Historische Kring Leusden | 1993 | | pagina 6