TIENDVRIJ Rb. 26 april 1984 Gelegen achter 't Brinkje aan de Hamersveldseweg ofwel waar nu de Rozengaarde ligt. Het moet wel onbelast zijn geweest, vrij van een tiendrecht, de verplichting tien procent van de opbrengst af te dragen. VELDSCHOREN Rb. 26 april 1984 Dit land was te vinden bij boerderij Ooievaarshorst. Over het woorddeel "schoren" kunnen we slechts veronderstellingen maken. Schorren vinden we met slikken in vloedgebieden langs de kust, enkelvoud schor of soms schore. Zou het land zijn dat soms bij hoge stand van de Heiligenbergerbeek onder water liep? DE WETERING Een wetering is een watertje, flinke sloot of beek. Hier in de wijk treffen we nog een stuk aan van de Hamersveldse Wetering, die voor een aanzienlijk deel is opgenomen in de waterpartijen van de zuid-oostelijke wijken. AKKERWINDE Rb. 30 november 1972 Concolvulus arvensis, akkerwinde, is een slingerplant, die zich orn hogere in de buurt staande planten heen windt. Ze bloeit met vele witte of roze trechtervormige bloemen, welke maar één dag of soms maar enkele uren open blijven. De bladeren hebben een karakteristieke pijlvorm. Onder de insecten kan men ook vlinders op deze plant aantreffen, onder andere de Windepijlstaart, welke rupsen van de blade ren van de akkerwinde leven. Deze plant kornt zeer algemeen voor. Vooral op braakliggende terreinen, grazige plaatsen, langs wegen en in de duinen. De akkerwinde is een hardnekkige plant, behalve door zaden vermenigvuldigt zij zich door een wortelstok en bovendien door niet-slingerende stengels, die met hun top de grond indringen en daar knolletjes vormen, die weer tot nieuwe plantjes uitgroeien. BOLDERIKHOF Rb. 30 november 1972 Agrostemma githago. Deze plant behoort tot de anjerfamilie. De blaadjes staan tegenover elkaar. De stengels en ook de bladeren zijn zwak behaard tot viltig. De mooie purper kleurige alleenstaande bloemen staan op lange stelen. De kelkbladeren zijn ruw behaard en zijn langer dan de bloem kroon. De bolderik bloeit in de maanden juni en juli en is nu vrij zeldzaam, vrijwel beperkt tot Zuid-Limburg. "Hof" behoeft niet veel verklaring: tuin, woning met erf, door vaak kleinere woningen omgeven plein. 180 181

Historische Kring Leusden | 1993 | | pagina 10