182 Na lezing van alle namen zal het volgende u opgevallen zijn. Enkele namen hebben geen verklaring, terwijl voor andere namen de verklaring twijfelachtig is. Wij vragen de lezers de verklaringen die zij niet goed vinden en er een betere voor weten, die aan ons door te geven We publiceren de aanvullen-de informatie dan in ons volgende nummer. Hieronder vindt u enkele verklaringen van mijn hand Davelaak. In het middelnederlands is daveren opborrelen; laak= o a drassig land, dus Davelaak is drassig land waar water opborrelt Koekkel Ik denk niet aan koe, maar aan koek Een koek is meestal een lekkernij, maar kan ook een harde schijf zijn De koekkel kan dus een akker zijn geweest met een harde laag erin. Speelkamp lag bij de boerderij Hardeveld Een 'harde' was in de middeleeuwen een herder Een kamp is een veld. Dus Speelkamp was het veld waar de herders bij elkaar kwamen( om op fluit te spelen?) Dus misschien een zeer romantisch veld?? Nabbert is moeilijk te verklaren 'Na' kan ook achter betekenen. 'Bert1 kan plank betekenen Een achter de plank gelegen veld? Een achteraf gelegen veld?? 183 Uit het archief van de Nederlandse Hervormde Kerk van Leusden W. Bos Eerlijkheid en deugdzaamheid zijn eigenschappen, die ook door de 17e en 18e eeuwse Leusdenaren niet altijd opgebracht konden worden, getuige de onderstaande fragmenten. Omstreeks 1765 ontving de diakonie 012,50 via de schout van Steven de schaapherder, die wegens smokkelen van tabak veroordeeld was tot een boete van 050,-(waarvan een vierde deel de armbezorgers ten goede kwam). Laten we niet vergeten, dat in die tijd, dat in die tijd de Hervormde Kerk de door de staat bevoorrechte kerk was en dat dit vaak merkbaar was in de financiële verhoudingen.(Diakonie, inv. nr. 125). En een misdaad van bijna drie eeuwen terug, signaleren we in het volgende: 'En den eersten hebben Daniel Schut Schout van Stoutenb en Anthonis van Brinckensteyn Secret(ari)s den 31 July 1678 betaelt aen Gertje(bijna onleesbaar) Wllemsz. een somme van eenhondert dne en seventig gl(=gulden) sestien st(uivers) gestreckt tot wedercrijging van de gestolen Clockespijs volgens quiantie onder de obligatie ende van de 6e septemb. 1673 gepasseert'.(Kerkvoogdij, inv. nr. 296). Zo maar wat losse aantekeningen rondom onze Dorpskerk. In 1825, toen men plannen ging maken voor de bouw van de kerk, werd Leusden bevolkt door ongeveer '700 zielen met veel Roomsen'. Omstreeks 1870 was het inkomen van de koster als volgt samengesteld: als koster en voorzanger 055,- winden en opzigt houden van het uurwerk 015, schoonhouden kerk, plein, straat voor en om de kerk en opzigt kerkhof 013, (e)n toelage 025, te samen 0108 per jaar, per kwartaal uit te betalen In 1849 werd in de instructie voor de koster bepaald, dat hij een winkel mocht houden in zijn woning, maar hij mocht geen onderwijs geven dan alleen met toestemming van de openbare onderwijzer. In 1856 werd de consistoriekamer(kerckekamer) gebouwd Ook de brandverzekering werd niet vergeten Kerk en Torentje in 1828 015000, huis en achterhuis(pastorie?) in 1840 voor 0600 en de consistorie in 1857 voor 01200

Historische Kring Leusden | 1993 | | pagina 11