168 Op de voorplaat is een gedeelte van een Achtervelds raam weergegeven Het stelt de aanbidding van de herders voor. Erboven staan de statige figuren van Maria en Jozef In het boek van Carine Hoogveld, Glas in lood in Nederland 1817-1968, vindt u twee reproducties van glas-in-loodramen uit Achterveld Dit boek is aanwezig in de Openbare Bibliotheek van Leusden De heer J M Schouten stelde ons de mooie foto beschikbaar. Hij gaf er de volgende beschrijving bij 'ln 1932-1933 werd de Achteveldsekerk gebouwd Tientallen prachtige kleurrijke ramen van Charles Eyck werden voor de prijs van 05510,78 aangekocht In 1940 werden door granaatinslagen veel glas-in- loodramen vernield Later zijn deze weer goed hersteldDeze foto is vorig jaar gemaakt door de fotograaf Wim Riemens voor het kerstnummer van de Provinciale Zeeuwse Courant. Wij hopen dat U zo nieuwsgierig bent geworden dat U zelf in de Sint Jqzefkerk van Achterveld gaat kijken. Het is zeer de moeite waard! Lezing van mevrouw C E. Loopstra over 'decembergebruiken' Op 11 november 1993 hield mevrouw Loopstra in De Kit een lezing over 'decembergebruiken' voor de leden van de hitorische Kring Leusden Er waren 31 toehoorders De spreekster is medewerkster van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur te Utrecht. Dit Centrum stond ons toe een gedeelte van de lezing te publiceren, namelijk over Sint Maarten en de wijze waarop de naamdag van deze heilige wordt gevierd Helaas kunnen we in ons blad u niet de mooie dia's laten zien, die zij bij haar verhaal vertoonde. Onze woonplaats Leusden is al heel lang met Sint Maarten verbonden. In 777 schonk Karei de Grote de villa Lisiduna aan de St. Maartenskerk te Utrecht. De laatste drie jaar wordt Sint Maarten op beperkte schaal in Leusden gevierd. 169 Afb. 1 en 2: Lampionnnenoptocht te Leusden Archief: Leusderkrant, foto H. Verhorst

Historische Kring Leusden | 1993 | | pagina 4