188 Reactie op de naamgeving in 't Ruitje Veld Jan Mandemaker Arebos In meerdere gemeenten komt de straatnaam ARENBOS voor. Op Curacao verbleven wij onlangs in een woning aan de AREMBOS. Alle (Nederlandse) bewoners kenden de betekenis: SPAARPOT. Waarschijnlijk moeten we niet in de eerste plaats denken aan een bosje. In dit geval zou een schrijfwijze op CH kunnen worden verwacht. BOS als samenstellingsobject (denk aan takken, sleutels, enz.) lijkt eerder in aanmerking te komen. Uitgaande van "spaarpot" zouden de "aren" dan geldstukken zijn. Als we een relatie zouden leggen tussen "bos" en "bus" dan komen we via "busmeester" ook weer bij geld uit. Wellicht kan een bevriende neerlandicus uitkomst bieden. Kollenkamp Toevallig vond ik in een oud woordenboek het werkwoord "kollen" "dollen", (door een slag bedwelmen inz. van slachtvee). Voorbeeld: een rund kollenmet een kolbijl. Het lijkt er dus op, dat de Kollenkamp een openbare slachtplaats is geweest. Als dit zo zou zijn, dan moet er wellicht ergens in de archieven een verwijzing naar gevonden kunnen worden. Maten Over deze naam kan geen misverstand bestaan. Het gaat hier om een germaans woord "Matte" weide. Het Duitse woordenboek vertaalt dit woord nu met "alpenweide". Inderdaad komt "Matte" in Zwitserland in verschillende samenstellingen voor: Zermatt, Andermatt, Matterhorn, enz. Als een bewoner van de Maten een heuveltje in zijn tuin zou op richten, dan zou hij met enig gevoel voor humor dit hoogste punt van de buurt "Matterhorn" kunnen noemen. Nog een reactie van C.G. v.d. Hengel 189 Bitterschoten Afgepaalde ontginning. Bitter: tegenvallende ontginning? Boterkamp Een kamp best weiland; als de koeien daar graasden kon men rekenen op een beste melkgift met veel boter, botertje tot de boom (tot de bodem van de karnton) Bouwdriest Driest is braakliggende grond. In het drieslagstelsel gaf men de akker na twee jaar rust. Als men deze driest scheurde, gaf die het eerste jaar een beste roggeoogst. Davelaak Mogelijk komt dave van "de oever". Davelaak behoorde namelijk tot het erf "Hamersveld", maar werd ervan gescheiden door een brink, onbe bouwd land (later het erf "De Brink". Davelaak was zo gezien de over- laak, Schotkamp Valt er niet te denken aan "schot" als afgepaalde ruimte, evenals in Bitterschoten, A-schat? In het voetspoor van de blaffaards van Oudschilden J. Verduin 1Inleiding De blaffaards van oudschilden zijn belastingregisters (leggers), die ons in grote lijnen de geschiedenis van onroerende goederen tussen 153B en de Franse revolutie kunnen vertellen. Zij vormen daarmee als het ware een kapstok waaraan een deel van de plaatselijke geschiedenis gedurende die periode kan worden opgehangen. Tijdens het doorspitten van de blaffaards in onze oud-archieven kwam ik een aantal zaken tegen, die me deels min of meer bekend en deels onbekend waren, en die wellicht het publiceren nog wel waard zijn. Dat zal per deelgebied geschieden.

Historische Kring Leusden | 1994 | | pagina 4