190 191 Eerst Leusden met Leusbroek en vervolgens Hamersveld, Asschat, Snorren- hoef en Stoutenburg. Hierbij zal ik reglematig terugkoppelen naar andere publicaties en naar documenten in plaatselijke archieven, te weten: - Den Treek, van Marke tot Landgoed, door lil.A.G. Perks - Bijdragen tot de geschiedenis van Leusden, door C.G. van den Hengel - Excurion Baarn-Ghent, part 1, door J. Renes - Oud-archief Leusden, met verwijzing naar het omslagnummer - Oud-archief Stoutenburg, met verwijzing naar het omslagnummer De boerderijen zijn ingetekend op kadasterkaarten van 1832, zoals deze zijn hertekend door H. de Lanoy Meijer& Atlas Rijksarchief in Utrecht. 2. De Blaffaards Het oudschildgeld was een grondbelasting, die in 1536 in Utrecht werd ingevoerd, ter vervanging van een aantal andere belastingen op onroerend goed. Deze oude belastingen vertoonden volstrekt geen eenheid en werden uitgedrukt in diverse muntsoorten en in betalingen in natura. Al deze verplichtingen werden herleid tot het oudschild, een forse zilveren munt van 42 stuivers. Men legde rond 1536 regis ters aan in Utrecht - de zgn. blaffaards van Oudschilden - waarin van elke boerderij o.m. werden vermeld: - de eigenaar van de grond; - de (ge)bruiker van de grond. De eigenaar kon ook 'bruiker' zijn, maar dat was in 1536 slechts bij uitzondering het geval; - de oppervlakte van de grond in goede morgens. Een morgen mat ca. 6/7 ha. 'Goede morgens' hadden betrekking op de hoeveelheid akkerland. Heideveld, weiland en bosjes telden voor deze belasting dus niet mee; - de vroegere grondbelastingen, in allerlei valuta; - de nieuwe belasting in oudschilden. Onze archieven bevatten registers voor de volgende deelgebieden (afb. 1 -Leusden met het LeusderbroekIn Leusden lagen o.m. Oud-Leusden, 't Heetveld en de Heiligenberg. (De uitgestrekte Marke van de Leus- derberg viel ook onder Leusden, maar komt niet in de blaffaards voor. Er lagen geen akkergronden.

Historische Kring Leusden | 1994 | | pagina 5