192 - Hamersveld; - Asschat (na 1647 inclusief De Heiligenberg); - Snorrenhoef; - Donkelaar (werd in 1832 bij Woudenberg gevoegd) - Stoutenburg. Leusderbroek werd qua blaffaards pas in 1767 losgekoppeld van Leusden. Stoutenburg stond los van Leusden en had zijn eigen leggers Het oudschildgeld werd tot in de Franse revolutie geheven. Uiteraard moesten de registers gedurende deze periode van ruim 2^ eeuw van tijd tot tijd worden aangepast of vernieuwd. Er kwamen nieuwe eige naars en bruikers, landerijen werden gesplitst of samengevoegd, etc. Twee zaken bleven echter in principe ongewijzigd: - het totale bedrag aan oudschildgeld per deelgebied; - de hoeveelheid belastbare grond. (Alleen bij de eerste revisie van de registers, rond 1599, zien we een gering aantal nieuwe percelen van zeer beperkte afmetingen verschijnen, de zgn. Novalia). Dankzij deze vernieuwde registers kunnen wij de geschiedenis van iedere boerderij - ik spreek voortaan liever van 'erf' en versta daar de boerderij met zijn nevengebouwen en bijbehorend land onder - en van iedere kamp akkerland vanaf 1536 in grote lijnen volgen. De tenaamstelling van de erven met hun boerderijen en van de kampen heeft me een aantal problemen opgeleverd, want lang niet elk erf werd bij name genoemd. Wen volstond met de naam van de eigenaar en met die van de gebruiker en wist het dan wel. De namen van de boerde rijen kon ik voor vrijwel de volle honderd procent achterhalen. Van de losse percelen kan dat helaas niet worden gezegd. Het ligt in de bedoeling dat de gegevens uit de blaffaards van oud- schilden van Leusden en Stoutenburg in een drietal deeltjes zullen worden uitgegeven. Het eerste deeltje, Leusden met 't Heetveld en Leusbroek, zal waarschijnlijk nog dit jaar verschijnen. U krijgt daarvan nog wel bericht via dit verenigingsblad. 3. 1e Deelgebied: Leusden (met het Heetveld) en Leusbroek 3.1 De vier ontwikkelinqskernen van Leusden 193 We kunnen binnen Leusden een viertal ontwikkelingskernen onderscheiden (Afb. 1 1Oud-Leusden. De roemruchte 'villa Lisiduna' heeft aan de wieg van Leusden gestaan. In de direkte omgeving van deze 'villa' werd landbouw bedreven en werden een aantal erven gevestigd; 2. De Heiligenberg, met Lokhorst 3. De Ooievaarshorst. 4. Het Heetveld, met denkelijk Loef als oudste erf. Bij 2 t/m 4 zijn zgn. 'oude landbouwgronden' aangetoond, waar de primi tieve bemesting nog met bosstrooiselmest heeft plaatsgevonden. (Perks, blz. 17). Vanuit genoemde vier kernen werd Leusden verder ontgonnen en ontstonden ook een aantal nieuwe erven (Afb. 2). ad 1. Oud-Leusden, met IMort (Vlooswijk), Groote Hoek, Grootveld en Velddorp vertoonde de meeste expansiedrang. V.d. Hengel (blz. 88) wijst er al op dat de beste stukken elders in Leusden al vroeg in ge bruik werden genomen. Bavoort met direkte omgeving lijkt zo vanuit Oud- Leusden te zijn ontgonnen. De blaffaards laten zien dat 'De Blocke bij Bavoort' Van Grootveld is geweest. De Lieve Vrouwe Capel in Amersfoort heeft rond 1600 drie percelen grond in eigendom nabij Oud-Leusden, waaronder het erf Velddorp. Elk van die drie stukken bezit op zijn beurt een stuk grond net ten zuiden van deze 'Blocke'. Die drie stukken worden bij elkaar gevoegd en vormen dan de Bruine Haar, een erf dat in de blaffaard van 1536 nog niet werd vermeld. ad 2. Het kloostergoed De Heiligenberg was volgens de blaffaard van 1536 in het bezit van Meyns de Wilt te Amersfoort en telde toen 16 morgen aan akkerland. Was deze Meyns de rentmeester? De latere boerderijen op De Heiligenberg, zoals 't Hek en Heiligenbergzicht worden in de blaffaards van Leusden niet als zodanig genoemd. Lokhorst was een allodiaal (onafhankelijk) gebiedje van geringe omvang, met wortels in de vroege middeleeuwen. Ruitenbeek was binnen deze groep een oorspronkelijk en middeleeuws erf, waarvan na 1536 de Grift werd afgesplitst. Ik kom daar nog op terug. ad 3. De Ooievaarshorst heeft (waarschijnlijk) aan de wieg van 't Veentje gestaan, dat al in de blaffaard van 1536 voorkomt: 'daer

Historische Kring Leusden | 1994 | | pagina 6