222 Foto Ills Oud-burgemeester A.F.H. Buining G.A. Leusden Op 12 augustus vergaderde de Raad van Stoutenburg over dit verzoek en twee dagen later de Raad van Leusden, in beide gevallen voor het eerst onder voorzitterschap van burgemeester Schneiders. Terwille van de duidelijkheid bezien wij eerst de discussie in de Leusder Raad. Blijkens het uitvoerige pre-advies hadden B. UI. niet tot een eensluidende mening kunnen komen. Het college deed wat onder de gegeven omstandigheden gebruikelijk was: advies vragen, en wel aan de rijksarchivaris in de provincie Utrecht, Dr. M.P. van Buijtenen. Dit zeer interessante advies volgt hieronder in extenso: 'Aangaande het verzoek van uw College om advies inzake een mogelijk nieuwe naam voor de samen te voegen gemeenten Leusden en Stoutenburg en rekening houdende met opmerkingen Uwerzijds, meen ik het volgende te mogen berichten. Over het algemeen bestaat er bij samenvoeging van gemeenten de loffelijke tendentie om zoveel mogelijk oude en ver trouwde plaatsnamen niet te doen verloren gaan. - Waar een sterk dominerende en aansprekende oude naam gegeven is, valt wel een keuze 223 soms niet moeilijk is. Afkeuring verdient m.i. wèl - hetgeen soms wordt voorgesteld - door samentrekking van componenten uit verschil lende namen tot een toponym te komen. Onder het aspect van te kunnen bogen op hoge ouderdom, behoeven zowel de naam Leusden als Stoutenburg niet al te zeer voor elkander onder te doen. In 777 Juni 8 (M. Gysseling en A.C.F. Koch, Diplomata Belgica I, (tongeren) 1950 nr. 178 is sprake van "villa nostra nuncupante Lisiduna". Stoutenburg treft men aan 1259 Juni 12 als "donum sive castrum Stou- thenburg" (F. Ketner Oorkondenboek van het Sticht Utrecht III, s-Gra- venhage 1949, nr. 1493). Afgezien nog van de moeilijkheden, welke ongetwijfeld zouden optreden wanneer aan één van beide namen voorkeur zou worden gegeven, zijn er een aantal argumenten, welke met het oog op de circumscriptie van de geprojekteerde gemeente daartegen pleiten. Gelijk uwerzijds reeds werd aangegeven, dekt het oude Stoutenburg evenmin als Leusden -zij het laatste ook in zijn verschillende samen stellingen - het gebied van de gemeente in oprichting. Immers, de oude woonkern Leusden (Oud-Leusden) is verlengd naar Leusbroek. Hierdoor dreigt al verwarring binnen de nieuwe gemeente, waarbij komt dat veel groter verwarring dreigt in het postaal verkeer in den lande en met het buitenland, als men in zijn consideratie be trekt het feit dat Nieuwleusen, Oud Leusden en Leusenveld, dus bijna gelijkluidende namen in Overijssel thans nog voorkomen. Ten aanzien van Stoutenburg valt te bedenken, dat weliswaar de naam belegen en niet onaantrekkelijk moge heten, maar dat aan deze naam geen concentratiegebied beantwoordt, zijnde dit excentrisch gelegen in Achterveld. Ook deze benaming lijkt nu niet direct - gezien de betekenis - aangewezen om naar voren gehaald te worden. Indien hiermede m.i. voldoende punten naar voren zijn gebracht om geen van beide namen als bijzonder geschikt te beschouwen, resteren nog twee toponymen uit het gebied, welke in eerste aanleg zouden kunnen meedingen. Door de Kamercommissie is reeds in het geding gebracht de naam Hamersveld. Ofschoon hier inderdaad een bewonings- concentratie wordt aangetroffen, bestemd om zelfs een zwaartepunt te worden in de nieuwe configuratie, zij opgemerkt, dat de oorsprong van deze concentratie vrij jong (17e eeuw?) is en de naam in verge lijking althans met Leusden - Stoutenburg, voor zover ons bekend, eveneens. In overweging dient genomen, ter vermijding van mogelijk bestaande gevoeligheden van confessionele aard, wanneer de zeer oude

Historische Kring Leusden | 1994 | | pagina 7