i) Voedseldroppings 7)1 Verzoek Met brief van 17 februari 1993 hebben wij het gemeentebestuur verzocht de Asschat- terkeerkade bescherming te bieden door mid del van het komende nieuwe bestemmings plan Buitengebied Oost. In dit verband heb ben wij er met genoegen kennis van geno men, dat in het ontwerp-bestemmingsplan de kade wordt aangeduid als "cultuurhistorisch monument". (dagboeknotities) G. Lievaart 29 april 1945 Een dag om nooit te vergeten. Het is zondag. Deze week heeft Engeland bekend gemaakt, dat er pakketten met voedsel uitgeworpen zullen worden. Daar is druk over gepraat. Zouden de Duitsers dat goed vinden? Maar de geruchten werden sterker. Uit de kerk hebben we al vliegtuigen gehoord en daar horen we zei alweer. Wij naar buiten. Jawel hoor, laag over de huizen scheert een vier motorig vliegtuig. Daar komt er nog een en nog een. Ik tel tot 13. Dan tel ik niet meer. Wij zijn een en al opwinding. Sommigen staat het huilen nader dan het lachen. Het is een geroep, geschreeuw, gejuich. Maar we kunnen niet genoeg zien! Mijn broer klimt op het schuurtje, vader brengt mij een stoel. Later staan we met zijn drieen op het schuur tje. Laat het neit doorzakken! We horen steeds nieuwe vliegtuigen. Ze gooien pakket ten uit boven Ypenburg. De bovenburen kun nen het zien. Vader hijsen hun kinderen op het dak. Benedenburen rennen naar boven. Wij ook. Daar kunnen we het prachtig zien. Statig komen de vliegtuigen aan en laten hun last vallen. Dan gaat er een gejuich op. De pakjes verspreiden zich. Het lijkt wel een zwerm vogels. Overal wordt gezwaaid. Ook met vlaggen. Onze maag gaat tenslotte spre ken. Even later zitten we aan tafel; soep uit de gaarkeuken, Zweeds brood en Zweedse boter. En de Engelse pakjes liggen te wach ten.... 30 april Over de schuttingen van de tuinen werd zojuist doorgegeven dat er mannen nodig zijn voor het oprapen van het voedsel. Er moet 60 ton(!) uitgegooid zijn. Vader en de buren zijn zich direct gaan melden op het politieburo. Wat een belevenissen. Nu is het een paar uur later. Ze zijn weer geweest om voedsel uit te gooien. We hebben een paar uur staan kijken en zagen de pakketten val len. We zagen een piloot zwaaien, zo laag vlogen ze. Vader heeft chocolade meege bracht. Ze hadden op het vliegveld gezegd: "als jullie een beschadigde bus vinden, moet je maar zien wat je doet." We hebben dus al Engelse chocolade geproefd, maar de capitu latie is nog niet waar, al wordt er druk over gepraat. De vrede wordt nu elke dag ver wacht. 1 mei. Overal worden de vlaggen klaargemaakt. Hier en daar zie je er al een, maar dat is nog erg gevaarlijk. Wij blijven nog voorzichtig. 4 mei. De mensen zeggen dat het vrede is. Zou het waar zijn Het gerucht is onweerstaanbaar en even later weten we het zeker: we zijn vrij! De volgende dag om 8.00 uur mag de vlag uit, maar dat gebod wordt met de voeten getreden. Iedereen stroomt naar buiten, er wordt gehost en gezongen. Maar dan komt er een overvalwagen de straat in. Iedereen rent weg. Er kan nog van alles gebeuren. 5 mei 1945 Gisteren laat naar bed en nu weer vroeg uit bed. Ik ben getooid met oranje-rood-wit-blauw. De vlaggen hangen. Nu mag het! 6 mei Om 10.00 uur is er dankdienst. Er zijn plaat sen te kort. De dominee preekt over psalm 124. "De strik is gebroken en wij zijn ontko men. Onze hulp is in de naam des Heren die hemel en aarde gemaakt heeft." Na afloop zingen we het Wilhelmus. Maar het wil niet erg, er zit een brok in mijn keel. De geschiedenis van het herinneringskruis van Pierre Brisdoux Rie Vroon - Roubos Reeds eerder heb ik over dit oorlogsmonu ment gepubliceerd: namelijk in mei 1989 in het blad van de Historische Kring Leusden en in 1990 in "Zichtbaar Verleden" (een uitgave van de gemeente Leusden over oorlogsmonumen ten). In dit artikel wil ik op grond van nader onderzoek alle tot nu toe bekende gegevens, over het neerstorten van het jachtvliegtuig van Pierre Brisdoux en het oprichten van het herinneringskruis voor hem, op een rijtje zet ten. De gegevens voor dit artikel komen uit het archief van de gemeente Leusden, inv. nr. 1.776, I-56-2(Correspondentie omtrent militaire graven 1941-1950), krantenknipsels van de afdeling Voorlichting van de gemeen te Leusden, documenten van Service Historique de l'armée de Pair te Vincen- nes(Frankrijk) en gesprekken met de toen malige bewoners van de boerderij 'Gasthuis Daatselaar'. In de herfst en winter van 1944-1945 vonden geallieerde bombardementen plaats op de spoorlijn Amersfoort - Apeldoorn. Die spoorlijn vormde een belangrijke verbin dingsweg met Duitsland. Ook het hoofd kwartier van de Duitse legerleiding in kasteel Hoevelaken was een geliefd doelwit van de geallieerde vliegtuigen. Door Duits afweer geschut zijn in de gemeente Stoutenburg twee geallieerde vliegtuigen neergestort. De burgemeester van Stoutenburg liet op 6 november 1945 aan de militaire commissaris in Utrecht, die hier om gevraagd had, weten: "In 1944 is in mijne gemeente een Engelsch vliegtuig neergegestort, dat volkomen ver nield bleek te zijn. Als inzittende kon wor den geïdentificeerd het lijk van den Austra liër Colgan, Lin. James, erkenningsnr. 413075. Het lijk is op 27 Nov. 1944 op de begraafplaats 'Rusthof' der gemeente Amersfoort ter aarde besteld. Voorts stortte op 8 december 1944, blijkbaar getroffen door afweervuur neer een Engelsch jagervliegtuig dat door een ontploffing geheel vernield werd. In de nabijheid van het vliegtuig werd het lijk gevonden van den vliegenier. De identificatie leverde slechts de naam op van Bresdoux geboren 20 Oct. 1914 te Algiers". Van het eerstgenoemde vliegtuig is het vol gende bekend door de gegevens van de heer C.J. Blankenstijn te Leusden. De Australiër HISTORISCHE KR/A/ HISTORISCHE KR/». s*o(?

Historische Kring Leusden | 1995 | | pagina 5