LEUSDEN, een stukje postgeschiedenis frZ. X Tenslotte: Eén van de predikanten van de gereformeerde kerk te Leusden, dominee J.S.Ridderbos vertelde onlangs op een bejaardenmiddag, dat zijn overgrootvader A. van Apeldoorn, de eerste gereformeer de predikant te Scherpenzeel was van 1892 tot 1897. Zou die overgrootvader geweten hebben, dat hij vanaf een her vormde Leusdense kansel preekte en ooit eraan gedacht hebben, dat zijn achterklein zoon dat zou doen in de hervormde Dorpskerk vanaf de opvolger van die preekstoel? Leusden,september 1997 W.Bos 1. Inleiding. Het is bekend dat de geschiedenis van Leusden heel ver teruggaat. Ten aanzien van de juiste tijd van de stichting is niets met zekerheid te bepalen. De benaming is echter zeer oud en was reeds bekend in het jaar 697. Karei de Grote schonk in het jaar 776 alle landerijen, huizen en bossen langs de rivier de Eem aan de St. Maartenskerk te Utrecht. Leusden is een klein landelijk gelegen dorp. bestaande uit enige zeer ver van elkaar verwijderde huizen. Met als kern een kerk van bescheiden afmeting. Deze kerk, die in het jaar 1802 nog een aanzien lijk herstel had ondergaan, werd in 1828 afgebroken. Alleen de toren, die van een spits was voorzien, staat met een ringmuur op het kerkhof te Oud-Leusden. In 1815 had Leusden 1137 inwoners in 176 woningen en boerderijen, met de vol gende beroepen; timmerlieden, wapenma kers, smeden, bakkers, kleermakers en schoenmakers. Het gebied grenste aan Amersfoort, Woudenberg en Zeist, met een verbindingsweg naar Amersfoort. Het dorp was arm en werd overtroefd door Hamersveld en Achterveld. In 1969 is Leusden echter de grootste gemeente in de provincie Utrecht, na samenvoeging van Hamersveld, Stoutenburs en Achterveld. Na 1970 heeft Leusden dan ook een forse groei doorgemaakt. 2. Het hulppostkantoor. Zoals bovenstaande al aangeeft, zal er in Leusden in die tijd weinig geschreven zijn. Van briefvervoer was dan ook nauwelijks sprake. Wel was rond 1851 in Leusden een bestelhuis gevestigd. De bestelhouder was A. van den Lagemaat die woonde aan de Mof (Arnhemsestraat). Een bestelhuis had van rijkswege geen binding met de post. Een bestelhouder was dan ook geen ambtenaar, wel ontving hij fl. 25,- per jaar als toelage voor het onder houd van de brievenbus die aan de voor kant van het huis was aangebracht. Bestelhouders waren vaak postbodes of vrachtvervoerders, die woonden in de klei ne gemeenten tussen de postkantoren, van waar zij op hun dagelijkse tochten brieven ophaalden en afleverden. De bestelhouders waren niet in het bezit van een stempel, hoewel daar wel uitzonderingen waren. Dat er toch briefvervoer naar Leusden was, getuigt de onderstaande brief van 7 juli 1817 verzonden aan "De plaatselijke Commissie van aanmoediging en onder steuning van den gewapende Diensten in den Nederlanden" te Leusden. Afzender is de districtscommissaris J.A. Leinweber te Amersfoort AMLKSt'OöRX^L. /c'a/-w V augus- 3. Oprichting hulppostkantoor. Bij artikel 22 van de Postwet van tus 1850 werd bepaald dat in gemeente waar geen postkantoor was gevestigd, zou ter bevordering van het briefverkeer een bestelhuis worden ingericht, voor het ont vangen en verzenden van brieven, die met de postkoets konden worden meegegeven. Zo werd op 22 oktober 1886 het hulppost kantoor te Leusden gevestigd. In wijk D huisnummer 10 (Leusbroek). Naar aanleiding van een schrijven van de Inspecteur der Posterijen, de heer J.A.L.F. Steffens van 4 juli 1868 aan de burge meester van Leusden, werd als brieven gaarder, de koster der Protestantse Gemeente, de heer Hendrik Amse aange steld. Hendrik Amse werd op 11 oktober 1819 te Beverwijk geboren, als zoon van Jan Amse en Margaretha van Velden. Hij over leed op 27 maart 1903 en werd begraven op de oude begraafplaats bij de kerktoren van Oud-Leusden. Hij was werkzaam in de Hervormde Gemeente, waar hij op 15 mei 1849 als koster, voorlezer, voorzanger en doodgraver, tegen een salaris van fl. 108,- per jaar in dienst trad. Deze functies heeft hij 52 jaar nauwgezet vervuld. Hij was gehuwd met Bastiaantje Vis. Wegens zijn nauwgezetheid en fraai hand schrift werd hij aangesteld in de functie van brievengaarder op 22 oktober 1868 en vervulde deze functie 31 jaar lang tot 1 november 1899. mm Foto 'de Mof'1934, het huis waar Gard van den Lagemaat woonde. Het huis is afgebroken in 1934, waarna op deze plek het café-restaurant 'de Mof' werd gebouwd. V c J J .fT- v, z- ■v.r Amersfoort, 7 juli 1817, ongefrankeerde dienstbrief naar Leusden, Massanstempel 47x4 mm (K19). Hendrik Amse, koster/brievengaarder te Leusden

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 10