233 232'. bij het oude boerderijtje) en bereiken zo de Treekerweg. Hier kunnen we overste ken en de Oude Utrechtseweg ingaan, die verderop de naam Viesteeg draagt en ver der naar het westen naar Utrecht leidt. Dit was vroeger voor vele Leusdenaren de weg naar de stad Utrecht, die men lopend of met paard en wagen afging. Maar dat is al lang geleden. De toestand was ten oosten van Den Treek toen wat anders.Men kwam zoals hierboven aange geven dichter bij Den Treek op de Treekerweg uit en bereikte de Oude Utrechtseweg en Viesteeg dan door eerst een stukje van de Houtlaan te volgen. Vanaf de Treekerweg bij Den Treek is het oude tracé van de Vieweg nog duidelijk te zien: langs de drie huisjes links van Den Treek staan grote eikebomen aan beide kanten van de oude Vieweg. De Vieweg, die al erg oud moet zijn, was vroeger belangrijk voor de boeren in Leusbroek aan de Leusbroekerweg. De meeste boerderijen hadden daar al eeu wen lang het recht om op de Leusder hei,die toen veel groter was dan nu, hun schapen te weiden. De Leusder hei was namelijk gemeenschappelijk eigendom van de zogenaamde 26 hoeven, waarvan de Leusbroeker boerderijen een deel uit maakten. De schapen moesten nogal eens van of naar de heide gehaald c.q gebracht worden. U moet zich voorstellen, dat de Arnhemseweg er toen nog niet was. De boeren dreven hun schapen dan richting De Mof en sloegen daar de zgn. Moffendrift in (het rechte stuk van de Arnhemseweg tot waar de Vieweg begint). Dit was toen niet meer dan een pad, een schapendrift, om via de Vieweg en Den Treek de schapen naar de hei te drijven (drift/drijven). Dit pad naar de hei is vele honderden jaren in gebruik geweest en de Vieweg heeft dus heel wat wol langs zich heen zien gaan. Op het eerste kaartje van rond 1900 is de hierboven aangegeven route te volgen. Ten oosten van Den Treek loopt de Vieweg nog rechtdoor naar de Treekerweg, terwijl op het andere kaartje uit 1973 men gedwongen wordt rechtsaf te slaan en na wat afslagen ook op de Treekerweg uitkomt. De Vieweg wordt voor zover bekend het eerst genoemd in 1634, wanneer het gerecht van Leusden de boer van Den Treek ontslaat van zijn verplichtingen tot het onderhoud in de beek bij de Bavoorderbrug om hem vervolgens te belasten met het "maken" (bijhouden) van een deel van de Vieweg. En nu de gegevens uit het archief van de familie De Beaufort. Er is een afschrift van een koopakte bewaard gebleven gedateerd 14 maart 1719. Maria Saaren, weduwe van Dirk Aalten verkoopt aan Everard van Weede van Dijkveld een weg, die loopt van de Griftbrug tot de weg van de heer Van Dijkveld. Dit kan alleen maar zijn het stuk van de Vieweg vanaf de Griftbrug( of Roode brug) tot Den Treek, want de heer Van Dijkveld was toen de eigenaar van Den Treek. De koopprijs bedraagt f 48-5-0 f 48,25). De verkoopster en haar erfgena men behouden het recht van vrije door tocht over deze weg. Waarom dit stuk van de Vieweg werd aan gekocht is niet bekend. Meer zeggen schap? In 1756 wordt dit afschrift voor akkoord getekend door notaris Van Bemmel bij vergelijking met het origineel. Was dit nodig omdat er onenigheid over de voor waarden was ontstaan? Over het recht van vrije doortocht misschien? Op 11 mei 1776 wordt nog een zelfde copie toege voegd. We zullen zien, dat er toen echt wel iets aan de hand was. In de map over de Vieweg bevindt zich een verzoek van de Heer van Dijkveld aan de geërfden (rechthebbenden) van de 26 hoeven een sloot te mogen graven van de gemeene (gemeenschappelijke) heide van uit de grote plas naar Den Treek. Er zijn twee stukken gedateerd 21 mei en 15 juni 1727. Wat hier precies bedoeld wordt, is niet duidelijk. Heeft het wel met de Vieweg te maken? Er blijkt wel uit, dat de heide toen dicht bij Den Treek begon. Dan is er een overeenkomst van de geërf den en ingelanden van Woudenberg met de heer Van Veerssen "Eygenaar van de Treek" van 7 november 1771 gesloten bij het gerecht van Woudenberg over het onderhoud van de Vieweg. De Woudenbergers moeten "contribueren door 250 wagens en 250 wagens zandt te HISTORISCHE KA?/v Op dit kaartje van omstreeks 1900 staat de hele route over de Vieweg aangegeven, te beginnen bij de Moffenbrug, en is ook duidelijk te zien, dat deze weg achter Den Treek nog rechtdoor loopt. HISTORISCHE KA?/*.

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 14