235 leveren aan de Vieweg gelegen bij de Treek onder Leusden". Hiermee moet de heer Van Veerssen de Vieweg behoorlijk onderhouden. Vanaf 1772 moeten de mensen uit Woudenberg jaarlijks 25 wagens zand leveren hiervoor. Ook "die van Maarsbergen zullen zand halen van de Duyne bij de Treek en naar de Vieweg brengen." Van Veerssen moet bovendien de sloot langs zijn land graven en opgravend onderhouden, op diepte houden?) Kennelijk hadden "die van Maarsbergen" ook belang bij een goede Vieweg. Via het pad langs de Woudenbergse Grift en de Vieweg kon men over de Treekerweg immers Amersfoort bereiken! Of waren ze door de schout van Leusden hiertoe ver plicht? Maarsbergen had in die tijd immers dezelfde schout als Leusden. Een volgend stuk bevat de bekrachtiging van deze overeenkomst over het onder houd van de Vieweg door Gedeputeerde Staten van Utrecht. Dit stuk komt overeen met wat hierboven al genoemd is en is gedateerd 12 november 1771, dus vijf dagen na dat van Woudenberg. De onder houdsplicht levert echter ook rechten op: "Waartegen die van Woudenberg en Maarsbergen zullen hebben het vrije gebruik van voorsz .Vieweg, doch zal dezelve Vieweg onder prestatie van het geen t voorschreven door den Eigenaar van de Hofstede den Treek in goeden en bruikbare staat moeten worden gebragt." In het gemeentearchief van Woudenberg bevinden zich nog een aantal lijsten van met name genoemde "Rijders" en "Layers", die met paarden en wagens het zand naar de Vieweg moesten brengen en wel uit de jaren 1775,1783,1801, 1810 en 1829 We blijven de stukken op chronologische volgorde nagaan. Zo staan ze trouwens ook op de omslag van dit dossier aangege ven. Er volgt nu een uitgebreide overeenkomst, waarvan hieronder het begin letterlijk overgenomen is. "Copije Wij ondergeschreeven Jonkheer Johan Diderik van Bloklandt Heer en Eygenaar van en wonende op de Plaats genaamt Oyevaarshorst, met de Landerijen genaamt den Veltschoor, en het Blokje geleegen aan de Noordzij van, en langs de vieweg, onder Leusden, strekkende van 't Landt behoordende aan de Gansekuijl, oostwaarts op tot aan de Beek bij de Rooijebrugh. ten Eenre, En Hendrik van Geytenbeek wonende tot Woudenberg als Eijgenaar van de Gansekuijl, En de Plaats genaamt den Treek met de geheele Vieweg strekkende van het Hek aan den Treek oostwaarts op tot aan de Beek, en Royebrugh toe, daar aan behoorende ten andere zijde, Verklaaren bij deesen onderling veraccoor- deert en overengekoomen te zijn, als volgt (De Veltschoor is het land gelegen tussen Ooievaarshorst en De Treek met als oost en westgrens de Beek en de Treekerweg. "Het hek aan den Treek" staat vaag aange geven (loep op de tekening van omst reeks 1750 van Den Treek en omgeving. Hierop is ook te zien, dat de Vieweg dicht langs Den Treek loopt: het al eerder genoemde vroegere tracé) LEL'SBKOF.k LC?;'C Den Treek met Vie weg omstreeks 1970. De Vieweg gaat achter Den Treek niet meer rechtdoor, maar komt met een paar haakse bochten tegenover de Oude Utrechtseweg op de Treekerweg uit. De pijl geeft de mogelijke locatie aan van de Viekamp. HISTORISCHE KR/a. LEUSDEN-ZUID j4fu<jrEc,- f BEORUFSTERRftN f<AM»A££iTSWEG flflTiTTWHG Een recent kaartje van het Vieweggebied. 1-Rode of Griftbrug, 2-Moffenbrug.

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 15