«7') Dan volgt de eigenlijke overeenkomst die 2 1/2 bladzijde geschreven tekst bevat. Hieruit de belangrijkste zaken. De twee partijen constateren, dat "op 't oostendt van de Vieweg van de Veltschoor aff tot de Rooye off Griftbrugh toe, zooverre het Blokje van Blokland strekt, ingevolge zekere Coopcedul van gemelde Viewegh in dato 14 Maart 1719 door de Eygenaar van de Treek alderhand zoort van Houtgewas magh worden Gepoot uyt- gezondert alleen geen Essen".(zie koop overeenkomst hierboven) Maar: Geytenbeek, eigenaar van Den Treek heeft "in 't voorgaande jaar 1775 aan beijde zijden de gemelde Viewegh met Essenheysters beplant". Echter: de eigenaar van Ooievaarshorst gaat ermee akkoord, dat dit is gebeurd en er wordt zelfs vastgelegd, dat dit zal gel den "ten Eeuwige daagen zoo voor hem als zijn Successeurs". Ook mag de eigenaar van Ooievaarshorst geen dammen en bruggen aanleggen over de sloot langs de Vieweg.(Hierover straks meer! j K V J ..7*-*» - - HISTORISCHE KR/a, Het komt er dus op neer, dat de eigenaar van Den Treek geen gezeur meer wil heb ben op zijn eigendom de Vieweg. Ook geen directe verbinding van het land van Ooievaarshorst met de Vieweg:dam en brug. Om het bovenstaande te compenseren krijgt Ooievaarshorst een stukje land aan geboden: "Langs de Heykant staande ter groote van Ruijm Honderd Roeden". Het betreft: "het Hoekje, off Heyveltje, geleegen agter off aan de noordoosten hoek van het Land aan de Gansekuyl behoorende, tussschen de Eijke Boompjes, die daar agter teegen de wal van de Gansekuyl staan, en de Berke Boompjes ten noorden het gemeld Heyveltje Langs de Heykant staande." Op de buitenzijde van het contract staat geschreven: "Contract tusschen de eige naars van Oyevaarshorst en den Treek wegens de Viekamp enz. dato 1776". Het gemelde heiveldje droeg kennelijk de naam van Viekanp. Maar in hetzelfde jaar 1776 laat de eige naar van Ooievaarshorst een stuk opstel len, waarbij hij twee getuigen laat verkla ren, dat er vroeger over de sloot aan de Vieweg wel een dam en een brug gelegen hebben, waarover men ongestoord vanaf het land van Ooievaarshorst de Vieweg kon bereiken. Heeft de eigenaar van Ooievaarshorst achteraf geprotesteerd tegen de overeenkomst van hierboven of was het een onderhandelingsargument? Jammer, dat de overeenkomst niet is geda teerd, want de onderstaande verklaring is dat wel: 19 mei 1776. Was de overeen komst nu vóór of na 19 mei opgesteld? Hier volgt de verklaring in extenso. "attesteren, ende verklaaren wij ondergete kende Maarten Martense woonende op Hamersveld onder den Gerechte van Leusden C.S. oud ruijm 50 jaeren en Peter Wayenberg woonagtig op Oyevaarshorst onder de voors. Gerechte van Leusden, oud ruijm 40 jaaren ten verzoeke van de Hooggeb. Heer Jonker Johan Diederik van Blockland, Heer van Oyevaarshorst, hoe waar is, dat op eerste attestant dertig off meerder Jaaren, en op tweede attestant twintig Jaaren off daer omtrent geleden, zeer wel hebben gekend, en nog kennen de Buyten Plaatse, Hofsteden en aanhorige Landerijen, wegen en sloten van Oyevaarshorst, voornoemd, alsmede de Hofstede en Landerijen genaamd den Treek, beijden onder meergemelde Gerechte van Leusden gelegen, dat wij in 't besonder ook kennen zeker land genaamd de Viecamp specterende tot de Plaatse Oyevaarshorst, alsmede den Viewegh lopende van en na de Treek tot aan de Woudenbergse Grift. Dat wij bey- den attestanten zeer wel weeten, gezien en ondervonden hebben, dat omtrent twin tig off meerder Jaaren geleden, door de sloot lopende langs de voors. Viewegh en het land van den Heer Regent, gelegen heeft een vaste dam waarover men met wagens en Paarden rijden konnen, zoo als den tweden getuijge daer over meer dan eens. Ja verscheydende malen rustig en vredig gereden ben, sonder daerin door iemand verhinderd off belet te worden gelijk wij attestanten in dezelve sloot over het land genaamd het Blokje verder off digter na de Griftbrug, alsmede zeer wel hebben gekend en gezien een vaste dam, alsmede een Brug of vlonder, dienende tot uyt en overwegen van het land van den Eijgenaars off Eygenaressen van Oyevaarshorst voornoemd, welke twee laatste Dam en Brugh wij Beijden atte stanten ook meermalen met wagen en Paarden met en sonder vragt gepasseerd en over gereden hebben sonder daarin door iemand belet off tegengesproken te worden. A J /y A >2 A 7 V -> j> J 9 4 V 'O f f 9 a t. »»«t -4 fM - V 4 ry>. i i J Dc/i Treek omstreeks 1750 met de Vieweg (pijl. Het noorden is hier onder.

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 16