Waar was dit? Brug. Hierover het volgende. "Bestek waar naar de brug leggende over het End van de grift sal worden ver nieuwt". Dan volgt een uitvoerig bestek, waarin o.a. is opgenomen, dat de oude brug moet worden afgebroken en het materiaal dat nog bruikbaar is, moet bewaard worden voor de nieuwe brug. "De gemelde brug moet wijdt sijn 15 voet bin nenwerks" en de "Palen en Hoofden moe ten van goet Eycken Hout"gemaakt wor den. Op de achter zijde is vermeld: "Resolutie!besluit) van de 24 Augusty 1717" De bijliggende nota van ruim f 300,- voor de nieuwe brug is gedateerd 13 October 1738 en op een verklaring over de kosten door schout en secretaris gemaakt "in het maken van een niwe brug over de grift agter de Treek" staat vermeld 13 Januari 1739. Als deze drie stukken bij elkaar horen,heeft de uitvoering dus ruim 20 jaar na het besluit zijn beslag gekregen. Maar een dergelijke houten brug had natuurlijk geen eeuwig leven. Er moest regelmatig onderhoud gepleegd worden, maar dat riep de echte veroudering toch geen halt toe. Daarom is het niet verras send om een aanvraag te vinden van 20 februari 1776 aan de Gedeputeerden Staten van Utrecht, waarin gevraagd wordt om goedkeuring tot het vernieuwen van de "Roode off Griftbrugge, gelegen onder de Geregte van Leusden C.S. en Geresteyn over de Grift agter den Treek". In het gemeentearchief bevinden zich ook de stukken over aanleg en onderhoud van een heul. Een heul was een doorvoerbuis voor water onder een weg. We zeggen nu meestal duiker. Er is een compleet bestek met aanbesteding en voorwaarden bewaard gebleven. De aanhef luidt als volgt: "Conditiën en Voorwaerden waer naar Zaar Ravesloot en Hendrik van Geytenbeek als aengestelt zijnde en mede Geerfdens en Geinteresseerdens aen 't Leusder heetvelt publicq aen de minstaen- neemendende zullen aenbesteeden een Houten Heull Leggende in de Viewegh aen 't Eyndt van de Grift bij de beek onder desen geregte van Leusden". De heul moet "lanck sijn 31 Voet, wijt en hoogh 23 duym binnenwerks" en moet binnen 14 dagen opgeleverd worden. De aanbeste ding had plaats op 7 november 1747: "Ingeset bij Jan Coudijs op f 47,-. En gemijnt bij Theun Voskuijl op f 1,- zodat de de aanbestedingsprijs f 46,- werd. Er moest nogal wat eikehout gebruikt worden volgens de voorwaarden. Maar ook een heul had onderhoud nodig, wat blijkt uit gevonden rekeningen en briefjes uit de jaren 1783, 1785 en 1794. Het laatste stuk is een rekening uit 1807 van f 44.16.4 voor "verdiensten en gele verde materialen voor de reparatie van de heul dwars door de vieweg bij de roode brug." Leusden, januari 1996 W.Bos Geraadpleegde bronnen: 1. "Familiearchief De Beaufort", ingang R53 Rijksarchief Utrecht, inv.no. 1862. 2. "Bijdragen tot de geschiedenis van Leusden tot 1811C.G. van den Hengel. 3. Oud-archief gemeente Leusden: inv. no L 23, L 47, L 48 en L 49. 4. Gemeentearchief Woudenberg: inv. no 270 en van de Schouten en Heemraden inv. no. 31 Met dank aan de oude (ex)-Leusdenaren, die mondelinge toelichting gaven. Waar bevond/bevindt dit gebouw zich en wat was/is de functie er van? Onder de goede inzendingen verloten we een boekenbon van t 25,-. Vorige keer was er geen opgave. HISTORISCHE Ktf/y

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 18