Kadastrale atlas Begin volgend jaar zal de kadastrale atlas van Leusden verschijnen. De uitgave is een gezamenlijk project van een werkgroep, gevormd uit vertegen woordigers van diverse Utrechtse instellin gen en onze eigen Historische Kring. Het heeft de werkgroep en de kring heel wat moeite gekost om de financiering rond te krijgen. Zoals u in de plaatselijke bladen hebt kunnen lezen, is het, met behulp van gemeente en bedrijfsleven, tenslotte toch gelukt. Over enige tijd ligt er dus een grote stapel atlassen. Ze moeten "alleen nog even wor den verkocht U voelt het al. Wij denken daarbij aan onze leden. Natuurlijk koopt elk lid, als geïnteresseerde in de Leusder historie, een exemplaar. Het gaat ons echter meer om uw familie, vrienden, buren en kennissen. Soms zitten daar oud-Leusdenaren tussen. U zou ons een heel stuk kunnen helpen door enige propaganda te maken en zo mogelijk enkele exemplaren aan de man te brengen. U moet dan natuurlijk wel een verhaal hebben. Wij zullen zo kort mogelijk pro beren weer te geven wat een kadastrale atlas eigenlijk is. Ontstaan van het kadaster In de voorgaande eeuwen zijn er velerlei atlassen en kaarten verschenen die een globaal overzicht van het landschap geven. Daarnaast kunt u in onze Nederlandse archieven veel materiaal vinden waarin percelen grond en de bebouwing daarvan is beschreven. Vaak in het kader van de toenmalige belastingheffing. Waar die per celen zich bevinden is vaak niet of nauwe lijks te achterhalen. Tot in 1832 het kadas ter tot stand kwam. Napoleon had al het idee om tot een meer uniforme registratie te komen, maar pas na de Franse revolutie kwam er schot in de zaak. Landmeetkundigen werden op pad gestuurd om alle percelen op te meten en in kaart te brengen. Het eigendom van die stukken grond werd op lijsten vastgelegd. In 1832 resulteerde dat in de oprichting van het kadaster. Een centraal punt waar al die gegevens worden bijgehouden. Vanaf dat jaar was het een stuk eenvoudi ger om grond, gebouwen, maar ook wegen en wateren terug te vinden. Voor de mees te belangstellenden blijft het echter nog een hele opgaaf om iets uit het kadaster op te diepen. Waaruit bestaat die kadastrale atlas. De uitgave bestaat uit een boekwerk met een set kaarten. In het boekwerk is een inleiding opgeno men over de geschiedenis, doelstelling en werking van het kadaster alsmede een prettig leesbaar overzicht van de Leusdense historie. Daarnaast bevat het een overzicht van de eigenaren en de soor ten van eigendom. De zgn. Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels. Een en ander is voor zien van illustraties. De bijbehorende kaar ten - de zgn. Minuutplans - geven de toen malige indeling in percelen, met bebou wing, weer. Waarom een kadastrale atlas? Het is een uitgave die de geschiedenis van onze gemeente op een treffende wijze in beeld brengt Het geeft een schat aan infor matie over de ontstaansgeschiedenis, grondgebruik en eigendom van de perce len. Met deze atlas kunt u het antwoord vinden op de volgende vragen: Hoe zag het dorp en het omringende land schap er vroeger uit? Wie hebben daar gewoond en waar hebben zij gewoond? Wat was er vroeger te vinden op de plaats waar nu mijn huis staat? Hoe liepen de wegen? Veel ingezetenen van Leusden zijn pas op latere leeftijd in Leusden komen wonen en zullen in eerste instantie vaak minder geïnteresseerd zijn in de historie van hun huidige woonplaats. Toch is het een bekend gegeven dat, om je ergens helemaal thuis te voelen, het nuttig is om bekend te zijn met de historie van die plek. Daarbij is het toch ook wel aar dig om te weten welke boer jarenlang uw achtertuin heeft geploegd. En bedenk daar bij, dat Leusden voor uw kinderen waar schijnlijk wèl de geboorteplaats is. Wij zijn zo vrij geweest om enkele bestel bonnen bij te sluiten. De atlas kost f 39,50, inclusief de bijbeho rende kaarten. Indien u daar prijs op stelt, zal uw naam worden vermeld in de kadastrale atlas op de lijst van intekenaren. T' Hierbij bestel ik de Kadastrale atlas van Leusden Ik betaal f 39,50 bij levering Naam Adres Postcodewoonplaats Ik stel wel/geen prijs op vermelding in de lijst van intekenaren. datum handtekening De bon bij voorkeur inleveren bij, of opsturen naar: J. Blom, Landjonker 57, 3834 CM Leusden of J. Verduin, Maria Stuartlaan 1, 3832 CP Leusden Inleveren bij een der overige bestuursleden of telefonisch bestellen kan natuurlijk ook. L. J

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 19