r In deze nieuwe reeks uitgaven in wording vindt men het antwoord op vele van dergelijke vragen. Ieder deel bevat per gemeente in de provincie Utrecht een bewerking van de oudste serie gedetailleerde kaarten (de zgn. minuutplans op een schaal van 1:1250, 1:2500 of 1:5000), die het Kadaster in de jaren tot 1832 van het grondgebied van alle Nederlandse gemeenten vervaardigde. I lierop zijn alle percelen, gebouwen (waaronder woonhuizen), wateren en wegen afgebeeld. Alle percelen zijn genummerd en deze nummers vindt men terug in de Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels (OAT's). Ook hiervan is een bewerking in deze uitgave opgenomen. Per perceel zijn daarin onder meer vermeld: naam van de eigenaar, beroep, woonplaats, soort van eigendom (huis, molen, weiland), oppervlakte, belastingklasse en belastbare som. Alfabetische registers op de eigenaren en op hun beroepen zijn toegevoegd. Inleidingen over het ontstaan en de werkwijze van het Kadaster en het gebruik van kadastrale bronnen en over de wording van de gemeente tot 1832 completeren het geheel. r De minuutplans en de OAT's vormen de eerste volledige en betrouwbare administratie van onroe rend goed en geven een uniek doorkijkje in de betreffende gemeente in de periode voorafgaande aan de ingrijpende ruimtelijke veranderingen die na 1850 tot stand kwamen, onder andere door woningbouw, industrialisatie en wegenaanleg. De bron is verder uniek, omdat hier voor het eerst een gedetailleerd kaartbeeld wordt gecombineerd met een uitgebreide persoonsregistratie. Deze uitgaven zijn onmisbaar voor een ieder die geïnteresseerd is in het lokale verleden van de provincie Utrecht. Ze geven informatie over de indeling van het landschap, de eigendomsverhou dingen, het gebruik en de waarde van de grond, de ontwikkeling van landbouw en industrie en de geschiedenis van huizen en andere gebouwen. Maar veel vaker nog wordt dit materiaal geraad pleegd om een beeld te krijgen van het eigen dorp en zijn omgeving in het begin van de vorige eeuw, of om vast te stellen waar mensen (bijvoorbeeld de eigen familie) woonden of hun bezittingen hadden. Dus ook voor genealogen is dit een waardevolle bron. a

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 4