bekend, die wij u niet willen onthouden. Ruim 65% van de leden blijkt ouder te zijn dan 55 jaar en daarvan woont meer dan de helft langer dan tien jaar in Leusden. De meeste leden nemen nu passief deel aan het verenigingsleven. Het verenigings blad wordt door negenoeg iedereen met aandacht gelezen en zeer op prijs gesteld. Favoriet zijn artikelen over monumenten, gebouwen en cultuur. Ook gebeurtenissen in en om Leusden zijn in trek. Van de georganiseerde evenementen wor den de tentoonstellingen het meest (50%) bezocht, daarna volgen lezingen en excur sies. Het ligt voor de hand dat het onder werp meestal doorslaggevend is, om wel of niet naar een evenement te gaan. Daarnaast werden zaken als "slecht tijd stip" en "tijdgebrek" vaak genoemd om niet te gaan. Opvallend is dat betrekkelijk veel leden (24%) wel gaan om van hun betrokken heid met de vereniging te getuigen. De bibliotheek wordt zeer slecht bezocht. Naar 14% komt er wel eens. Ook maar 43% van de leden is er mee bekend dat we een bestand van historische voorwerpen hebben. Wat wil men in de toekomst? Bijna 85% van de leden wil, evenals het bestuur, dat meer leden aktief deelnemen aan het ver enigingsleven. De meesten geven aan bijzondere interesse te hebben in de geschiedenis van Leusden. Enkelen vragen daarbij extra aandacht voor o.a. de jonge geschiedenis, lokale persoonlijkheden, de middenstanders en verder worden oorlogsmonumenten en verdedigingswerken genoemd. Ook bestaat ruime belangstelling voor boerderijen, landschap, monumenten, oude foto's, archiefonderzoek en met name genealogie. Op de vraag of men een belangstellings groepje wil vormen om onder leiding van ervaren leden hun kennis wat te vergroten antwoordt 72% helaas negatief. Van de ja- zeggers heeft de helft al specifieke kennis op het gebied van hun belangstelling. Tenslotte is 10% van degenen die het enquête-formulier hebben teruggestuurd bereid zitting te nemen in bestuur of com missie en voelt 31% van hen er wel iets voor om eens te helpen bij het orgeniseren van een evenement. Getracht zal worden in het volgende ver enigingsorgaan wat mee details te geven van de resultaten van de enquête. R.G.J.v.d.Weerdhof Aanwinsten 1997 Boeken: J. Verduin e.a., Omtrent Asschat, 1997 2 exemplaren Mapje van afdrukken van Stoutenburgse notulen (1796-1801) van de toenmalige secretaris Herman van de Hengel, met korte inleiding van J. Verduin Mapje met teksten betreffende Leusden uit het boek "de registers en rekeningen van het bisdom Utrecht 1325-1336 van Mr. S. Muller, voorzien van een toelichting door J. Verduin Mapje De ongelden tussen 1650 en 1800 in Leusden en Stoutenburg door J. Verduin Geschiedenis van de Provincie Utrecht, eindredactie Prof. Dr. C. Dekker Deel 1 tot 1528 Deel 2 van 1528 tot 1780 Deel 3 vanaf 1780 E. van Everdingen, Zestig jaar Internationale school voor wijsbegeerte 1915-1975 Catalogus van documenten en curiosa uit de begintijd van het jubileum (1916-1996) Internationale school voor wijsbegeerte A. Rens, het regiment huzaren, 1995 J. Verduin en W. van Maren, Historische toegangen van de Gelderse Vallei Materialen: Verzameling aantekeningen over burge meesters van Leusden (ontvangen van A. Noorlander) In bruikleen maquette De Heiligenberg van G. van Leeuwen Correcties op "..oude ansichten(2)" Bij de Europese Bibliotheek is verschenen de uitgave "Leusden in oude ansichten, deel 2". Wie deze al heeft aangeschaft moet rekening houden met de volgende correcties: Onder de kop INLEIDING, regel 10: het woord 'het' vervangen door 'de'. regel 12 moet worden:'de kerk van Loysden aan het klooster'. bij foto 2 op regel 8 'rechts' vervangen door 'links'. bij foto 59 in het derde vak moet wor den: 1984 J.Ruitenberg; 1993 tot heden mevrouw C.de Boon. pag.79 op 7e regel van onder: J.Dros moet zijn J.Drost. Vrijdag 15 mei 1998 een bijzondere gewone dag Hebt u ook allerlei vragen over het dage lijks leven van uw voorouders? Wat voor kleding droegen zij? Hoe was hun huis ingericht? Met wie hadden ze contact? Wat voor werk deden ze eigenlijk? De antwoorden op die vragen zijn vaak heel lastig te vinden. Wanneer toekomstige onderzoekers het dagelijks leven anno 1998 willen beschrij ven, dan zullen ze met vergelijkbare pro blemen te maken krijgen. Maar daar kunnen we iets aan doen. Drie instellingen, de belangrijkste volkscultuur instellingen in Nederland, vragen namelijk alle Nederlanders om op 15 mei 1998 een brief aan de toekomst te schrijven. In die brief beschrijft u te zijner tijd gewoon wat u op die dag hebt meegemaakt. Alle brie ven samen geven een antwoord op de vraag: hoe hebben de Nederlanders deze gewone en voor de toekomst zo bijzondere dag beleefd en doorgebracht. Het is zaak zo veel mogelijk mensen op de hoogte te brengen van het initiatief. In een brief aan de Historische Kring meldt drs.Ineke Strouken, directeur van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, dat ook in Leusden een werkgroep wordt opgericht die hieraan ruchtbaarheid gaat geven. Let u dus op de berichten in de lokale pers. Met uw hulp willen de initiatiefnemers vrijdag 15 mei 1998 tot de best gedocu menteerde dag uit de Nederlandse geschie denis maken. De drie organiserende instellingen - behal ve het al genoemde centrum zijn dat het Nederlands Openluchtmuseum en het P.J.Meertens Instituut - staan er garant voor dat de ingezonden brieven zorgvuldig behandeld worden. Het materiaal wordt niet alleen verzameld met het oog op de toekomst. Als eerste resultaat van het pro ject zal een boek verschijnen met een selectie uit de ingezonden brieven. Ook zal in het Openluchtmuseum een tentoonstel ling worden ingericht. Schrijft u mee op 15 mei 1998? Ook het dagelijks leven in Leusden verdient het om vastgelegd te worden voor de toekomst. H. Verburg

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 5