Achterveld revisited Toelichting Deze akte wordt bewaard in het Gemeente Archief van Amersfoort onder: AT 007 a 001 1. getuigenverklaring 2. Outger is een Friese variant van de naam Ogier. Ogier speelde als paladijn van Karei de Grote een heldenrol in de literatuur rond deze vorst. Dit droeg bij tot de populariteit van die naam in de middeleeuwen. 3. compareren: voor een notaris (of een rechter) verschijnen om een akte te laten opmaken (of om ter verantwoor ding geroepen te worden) 4. Cornelis van Ingen was in de periode 1632 - 1664 notaris te Amersfoort. 5. admitteren: toestaan 6. omwille van 7. Deze passage verraadt dat Gerritgen Cornelis hoogstwaarschijnlijk doopsge zind was. De aanhangers van deze reformatorische geloofsovertuiging, die vooral op het platteland woonden, wei gerden voor een notaris of een rechter een eed af te leggen, maar legden ver klaringen af "bij waare woorden". 8. Modderbeek 9. verzoeker 10.competeren: rechtens toekomen 11 .ten huize van; vroeger hoefde men niet per se naar de woning of het kantoor van een notaris te gaan om een akte te laten opmaken. Men kon hem ook bij zichzelf thuis uitnodigen om dat te doen. 12. Mensen die niet schrijven konden, bekrachtigden akten met een merkte ken die persoonsgebonden was. Notarissen zagen erop toe, dat daar mee niet gesjoemeld werd. Er zijn vele merktekens bekend, uit sommige daar van spreekt een geweldige verbeel dingskracht. 13. Over Willem van Bitterschoten is de laatste tijd wat meer bekend geworden. Vrijwel zeker leeft zijn achternaam voort in de straatnaam Bitterschoten in de Leusdense wijk 't Ruige Veld. Maar daarover later meer. Slotopmerkingen Het gaat in deze akte om akkers die in later tijd zijn gaan behoren tot de erven Brinkesteijn en Klein Brinkesteijn, gele gen ten oosten van het erf Groot Hagenouw. De genoemde jaartallen en personen bieden de mogelijkheid de lijst van eigenaren en gebruikers van deze erven die we al kennen uit de leggers van het oudschildgeld van Asschat, aan te vul len. Schaar, Dr. J. van der, Woordenboek van voornamen, Utrecht, 1983. Verduin, J., Oudschildgeld Leusden C.S. (Hamersveld, Asschat, Snorrenhoef en Donkelaar), Woudenberg, 1995. Achterveld - Op zijn 24e verjaardag staat H.Vink, sergeant van het 16e Regiment Infanterie 3e Sectie, in de loopgraaf "De Schans" gelegen tussen de kerkdorpen Achterveld en Hamersveld. Het is de twee de dag van de oorlog, zaterdag 11 mei 1940. Vanuit zijn mitrailleursnest tuurt hij naar Duitse soldaten die in aantocht zijn. De nacht gaat in de grootste spanning voorbij. De volgende dag, zondag le Pinksterdag, ziet hij Duitse soldaten naar voren sluipen en hij zet zich daadwerkelijk in voor de verdediging van zijn vaderland. Nu, zeven en vijftig jaar later komt Vink op deze plek terug en vertelt er op eenvou dige, eerlijke wijze zijn oorlogsverhaal. De landelijke vereniging "Terugblik 40- 45" heeft de themadag "Achterveld 1939- 1945, het dorp aan de Valleistelling" geor ganiseerd. Op een najaarszaterdag komen 45 leden in café "Buitenlust" bijeen, waar de actieve voorzitter W.Boersema na een kort welkomstwoord de leiding overgeeft aan een plaatselijke gids. In de "Voedselconferentiezaal 1945" in De Moespot zien de Achterveldse gasten de fotocollage 1939-1945 en het grote bord met alle namen van de conferentiedeelne mers onder wie Prins Bernhard en de Canadese generaal b.d. Kitching, die enke le dagen geleden in deze zaal aanwezig was. Bij de gedenksteen van de gesneuvelde huzaren van het le Regiment worden door alle aanwezigen vaste bloeiende planten gepoot. De middagtocht gaat naar de buurtschap Asschat, die in 1939/1940 inundatiegebied was. Het ontstaan van het Valleikanaal wordt naar voren gebracht, waarna zij een kolossale grote Duitse bunker aanschou wen. De wandeling in de Asschatterkeerkade trekt enorme aandacht vanwege de tank versperring, de kleine kazematten van het Nederlandse leger, de hier en daar nog zichtbare loopgraven en munitie, verband en noodeten. Dan volgt er de geschiedenis "Vluchten, de vrijheid tegemoet" bij het monument waar vier onschuldige mensen door Duitse soldaten werden vermoord. Misschien wel het hoogtepunt van de dag is als de oud-strijder Vink is aangekomen in zijn eertijdse gevechtsplek, direct naast het pantser afweer geschut. De plek waar hij in direct mitrailleurdevecht is geweest met de Duitse aanvallers. Daar vertelt hij het werkelijke oorloogsverhaal ("met de dood voor ogen") en beantwoordt er de vele vragen aan de in spanning meeleven de geschiedvorsers 40-45. J.M.Schouten Geraadpleegde literatuur

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 7