men der hoogachting, welke wij u Wel Ed. Geb. toedragen. Kerkvoogden der Ned. Hervormde kerk te Leusden W.H. de Beaufort B.Duinsbergen A.Lagemaat J.v. Veldhuizen Het tweede stuk bevat de rekening van het geheel. Behalve kansel en doopvont is er ook een muurbekleding aangebracht. Dit laatste zal wel een hoge lambrizering geweest aan beide zijden van de preek stoel, zoals dat nu ook nog het geval is. De rekening is hierna afgedrukt. De gift van de heren bedroeg dus voor elk bijna f1400,-. Deze eikenhouten preekstoel staat nog steeds in de Dorpskerk. Deze is echter wel verplaatst, want in 1900 is de kerk uitge breid in de lengte met het halfronde ach terstuk. De kansel is toen naar achteren geplaatst. Oorspronkelijk was de plaats, ^V' st/s" /J -7^ 2 waar nu de eerste banken staan.Het doop vont is van hetzelfde hout en in dezelfde stijl als de preekstoel. En nu terug naarde oude preekstoel. Verkocht dus aan een inwoner van Scherpenzeel, die hem schonk aan de nieuwgebouwde gereformeerde kerk, die deels nog aanwezig is bij de Holevoet. Daar heeft de oude Leusdense preekstoel dienst gedaan tot ongeveer 1926. Toen werd de gereformeerde kerk verbouwd. De preekstoel werd door een nieuwe vervan gen en de oude Leusdense kwam als der dehands in de hervormde kerk te Overberg terecht. Verkocht of geschonken,.dat is niet meer na te gaan. De Overbergse kerkar chieven zwijgen hierover. Wel blijkt,dat er in 1924 in Overberg nog geen preekstoel in de kerk aanwezig was.In de bijlagen van de jaarrekening wordt namelijk een uitgave verantwoord van f 7,75 voor laken ten behoeve van de kateder (lessenaar). Tot 1960 heeft de preekstoel dienst gedaan in Overberg. Toen heeft ook daar een grondige verbouwing plaats gevonden. De preekstoel was toen al lange tijd, aldus de mondelinge overlevering, zwaar door de houtworm aangetast. Deze houtworm had men bestreden door op de meest aan getaste delen nieuwe stukken in te zetten en ter camouflage de preekstoel voor de zoveelste keer wit te verven. Kort vóór 1960 werden echter de predikanten, die de preekstoel beklommen gewaarschuwd voor de krikkemikkige toestand ervan. In het jaar van de verbouwing is ook de preekstoel bij het andere sloophout terecht gekomen en verbrand en heeft waarschijn lijk in zijn val heel wat houtwormen onschadelijk gemaakt. Dit zou dan het einde van het verhaal kun nen zijn. Maar er is nog een klein staartje aan te breien! In Overberg kwam dus in 1960 een nieuwe kansel. Deze heeft tot de laatste restauratie in 1995 dienstgedaan en is toen vervangen door een preekstoel, die nagemaaakt is naar de oude Leusdense preekstoel.Waarschijnlijk via een tekenin getje en een foto.Als u dus nu gaat kijken in de hervormde kerk te Overberg, kunt u zien, hoe de oude Leusdense preekstoel van voor 1886 er ongeveer uit gezien moet hebben. Maar het kan ook anders en beter door te kijken naar de foto hieronder, want daar ziet u de originele oude Leusdense preekstoel. Wat is namelijk het geval? In de tijd dat deze in Overberg in gebruik was heeft men een foto gemaakt van de preekstoel en deze afgedrukt op de oor konden,die de nieuwe lidmaten kregen uit gereikt bij hun bevestiging. Dat zal waar schijnlijk in de veertiger jaren het geval geweest zijn. Enkele van deze foto's zijn nog achterhaald en één daarvan vindt u hierbij. j"r/v*. 4// j Rekening van nieuwe preekstoel, doopvont en wandbetimmering in de Dorpskerk in 1886. De oude Leusdense preekstoel in de hervormde kerk van Overberg ca. 1926- 1960.

Historische Kring Leusden | 1997 | | pagina 9