De namen Asschat, Hagenouw en Lapeers 260 261 Bovenstaande gegevens uit 1937 bestaan uit persoonlijke herinneringen van toen aanwezige bewoners, uit - Expresso; mei 1963 (25 jaar Don Bosco Leusden); - Salesiaans Nieuws; mei 1963. Toespraak P.Inspecteur J.ter Schure (25 jaar Don Bosco Leusden); - Archief: Ned.Provincie Salesianen van Don Bosco (nr. 06.1.1. 8/1.1. (1)). Situatie mei 1937: In 1916 liet de toenmalige burgemeester van Leusden, mr.J.K.H.de Beaufort een plan ontwerpen voor een Landhuis (villa), een Tuinmanswoning en Koetshuis, een Boerderij en varkensstallen kippenhok. Dit alles werd gebouwd op het landgoed "Leusder-end" in 1916. De datum van de eerste steen voor het landhuis is: 31 augus tus 1916. De burgemeester met zijn huisgezin en bedienden woon den er verschillende jaren. Omstreeks 1930 werd het gehele landgoed met bebou wing verkocht aan een heer Van den Hengel. Deze liet enige kleine verbouwingen uitvoeren in het Landhuis en het Koetshuis. In 1937 werd geheel "Leusder- end" aangekocht door een commissie, uit naam van de Salesianen van Don Bosco die er hun Salesiaans werk wilden beginnen. AlLandhuis (villa); Hoofdgebouw. A2: Tuinmanswoning en Koetshuis. A3: De Boerderij. A4: Varkensstallen en kippen hok. ARHHFMSE WE(3 Kaart. 1 HISTORISCHE K/?//V H.Th. Hormann In hoofdstuk 1 van het vorig jaar verschenen boek Omtrent Asschat (1) schrijft Jan Verduin dat Hagenouw en Lapeers de oudste boerderij en in Asschat zijn. Uitgerekend deze drie namen leveren problemen op bij de verklaring van hun betekenis. Ik zal proberen die te ach terhalen. Asschat In het boek Nederlandse plaatsnamen (2) wordt Asschat verklaard als afscheiding: het voorvoegsel af en schat in de betekenis schededat scheiding zou betekenen. In deze verklaring wordt voorbijgegaan aan het gege ven dat de oudere spelling van Asschat Aschat was. Van een voorvoegsel af is geen sprake. Deze uitleg is dus niet juist. De vormen aa (b.v. De AA in Noord- Brabant), ee (b.v. Edam), ie (b.v. Krommenie) en ij (b.v. Het IJ) duiden een waterloop aan en gaan terug op het Germaanse woord ahwa (vgl. het Latijnse aqua) dat water betekende. Het tweede deel van de samenstelling Asschat, nl. schat, is een wel heel vreemde eend in onze regionale taalbijt. Wij kennen hier schut ((b.v. Schutterhoef), schot (b.v. Schothorst) en schoten (b.v. Bunschoten). Deze vormen zijn etymologisch wel verwant aan elkaar en aan schat: afschieten, afbakenen van land. De wis seling van u/o-vormen laat ik hier verder bui ten beschouwing. De wisseling van de o/a-vormen treffen we in veel Nederlandse plaatsnamen aan. Ik heb vijf categorieën kunnen onderscheiden. 1Bunschoten heeft altijd de o-vorm gehad: Bonschoten in het jaarl294, Bunschoten in 1300 en Bonscoit in 1312. 2. Colmschate (gemeente Deventer) heeft van ouds de a-vorm: Colmescate in 1230. De bete kenis is: kleine boerderij (kate/kot, vgl. keu terboer) van de persoon Colmo. 3. Veecaten (gemeente IJsselmuiden) is begonnen als o-vorm: Coten in 1241, Vecote in 1440; later kreeg de a-vorm de overhand: Vecaten in 1460. 4. Kotten (gemeente Winterswijk) is wisselend begonnen: Katen naast Koten in 1302; de o- vorm is gebleven. 5. Voorschoten is met de a-vorm begonnen: Forschate in de 11e eeuw; later kwam de o- vorm: Vorschot in 1208. Bij de verklaring van deze plaatsnaam wordt vermeld dat skate Oudfries is. De betekenis van deze naam is: begroeide hoek zandgrond die uitspringt in drassig terrein bij de Voor, een waternaam. Dat de a-vorm Oudfries is, wordt bevestigd in andere taalstudies. Het is dus niet ondenkbaar dat de naam Asschat van Oudfriese oorsprong is. De aan wezigheid van Friezen in onze provincie is een historisch gegeven. Vreeswijk, gelegen bij de stad Utrecht, betekent niets anders dan een nederzetting van de Friezen. Aardig om in dit verband te vermelden is dat de leenman, die door Karei de Grote in 777 het bos werd inge zonden door hem zijn leengoed, o.a. Oud- Leusden, af te pakken, een Friese naam had: Wigger, in het Latijn Wiggerus (van de Wiggeruslaan in Leusden-Centrum). Voorlopig houd ik het er maar op, dat de naam Asschat een Friese achtergrond heeft en bete kent: begroeide hoek zandgrond die uitspringt in een lager moerassig terrein bij een water loop, de huidige Modderbeek. Hagenouw Voorschoten bleek hierboven een samenstel-

Historische Kring Leusden | 1998 | | pagina 10